Angličtí umělci Tim Noble a Sue Webster tvoří ze smetí a různého odpadu zajímavé skulptury, které na první pohled nejsou nijak rozpoznatelné, ale při nasvícení se vše mění a sochy „ožívají“ do podob lidských stínů. Staré dřevo, kusy železa, odpadky, plechovky od nápojů, zmačkané krabičky od cigaret… Pro většinu lidí prostě jenom hora smetí, se kterou se nedá dělat nic jiného než ji vyhodit, ale Tim a Sue v tom vidí mnohem více. Naprosto precizními a dokonalými instalacemi těchto odpadků a neforemných zbytků vytváří zdánlivě nahodile vypadající sochy – stíny lidí, kteří stojí, sedí, kouří a tak podobně.

dirty_white_trash_1998A

Dirty White Trash (with Gulls)

Stíny v některých případech zobrazují autoportréty obou umělců. „Drželi jsme se základního děje, kde vedle sebe koexistují dvě strany díla… světlá a temná strana. To vlastně odráží i dvě osobnosti v nás.“

welcome_bailey

© David Bailey

Tim a Sue se potkali poprvé v roce 1986 jako studenti Nottingham Trent University a stali se dobrými přáteli, po vysoké škole se přestěhovali do Yorkshiru, později do Londýna a začali tvořit pár jak v osobním, tak i v uměleckém životě.

she_2004_day1

SHE, (Diptych)

she_2004_shad1

SHE, (Diptych)

V roce 1997 začali experimentovat se shromažďováním osobních předmětů a domácího odpadu, z nichž vzešla jejich první stínová socha. Tato práce byla vystavena na sólové výstavě „Home Chance“ a přilákala velké publikum. Později začali do svých skulptur zakomponovávat také preparovaná zvířata i sexuální pomůcky.

kiss_of_death_2003b

Kiss of Death

01

Youngman

a_hole_2005A

A Hole

V roce 2007 byly umělcům uděleny prestižní ceny Arken a v roce 2009 dostali také čestné doktoráty umění z Nottingham Trent University, své bývalé školy, za uznání svých uměleckých úspěchů.

falling_apart_2001

Falling Apart

Na jejich dílo měla velký vliv i hudba, která je vlastně kromě umění dala také dohromady. V jejich začátcích to byl především Punk-rock. Kromě stínových soch vytvořili i světelné a kovové sochy, Nové barbary-divochy, Elektrickou fontánu nebo Špinavý dům. Jejich díla lze spatřit v řadě veřejných i soukromých sbírek, včetně National Portrait Gallery,  Arken Museum of Modern Art v Dánsku a Solomon R. Guggenheim Museum v New Yorku.

double_header_2000A

Double Header Double Pleasure

original_sinners_2000A

The Original Sinners

gratification_2001A

Instant Gratification

 

metal_rats_2006_v1

Metal Fucking Rats