Připadala vám někdy vaše vlastní historie vzdálená a neznámá? Zajímá vás slovanská mytologie a nemůžete se prokousat desítkami pramenů a zdánlivě nicneříkajících informací? S tím by vám mohl pomoci ruský umělec Maxim Sukharev, který vyvinul svůj osobitý styl ztvárnění božstev svých předků, který jakoby sálal ze samotné kolébky slovanské kultury.

Tento umělec se narodil roku 1978 kdesi na Sibiři, nedaleko jezera Bajkal. A to je vlastně asi tak všechno, co internet veřejně o této zvláštní osobnosti vypovídá. Netřeba však ničeho bližšího, neboť za ní mluví díla samotná.

Ačkoliv jsou obrazy zdánlivě jednoduché, Sukharev nás při bližším prozkoumání jeho děl překvapí neskutečně mocnou a sofistikovanou symbolikou, která zasahuje jak do skutečných historických událostí, tak do mýtických výjevů. Jednotlivé motivy, které můžeme v dílech najít, jsou často velice temné, ale přitom můžeme cíti, že jejich údělem nebylo nás vystrašit, naopak si možná u nás získat respekt. Jiné jsou zase plné naděje a světla, jako je tomu například u obrazu Velese, kde vnímáme, jak laskavý bůh stád sestupuje z hor a přináší nový začátek.

Sukharev si mimo jiné vede vlastní blog a stránku na portálu DeviantArt, kde publikuje jen část své tvorby. Jeho blog je ovšem původně v ruštině a pro neruštináře je jediné řešení strojově jeho texty přeložit (autor udělal poměrně dobré rozhodnutí pro umístění políčka pro překlad rovnou do menu).

Pojďme se tedy podívat na jeho úžasné výtvory…

"Monday, Wednesday, Friday"

„Monday, Wednesday, Friday“

"Kukers"

„Kukers“

"Okruta"

„Okruta“

"Startsy"

„Startsy“

"Under eternal peace"

„Under eternal peace“

"Sventovit and Triglav"

„Sventovit and Triglav“

"Cuckoo"

„Cuckoo“

"Creation of Earth"

„Creation of Earth“

"Day and night"

„Day and night“

"Veles"

„Veles“

"Winterfairytale"

„Winterfairytale“

"Moonth"

„Moonth“