Ač je tato událost již minulostí, jistě stojí za zmínku, a to z hlediska své neobvyklosti a kontroverze. Rozený Ukrajinec Taras Polataiko, nyní žijící v Kanadě, je známý pro své provokativní umění, ve kterém testuje hranice společenských standardů. Jednou z jeho známějších prací je právě výstava Sleeping Beauty, která na zem přinesla na několik okamžiků pohádkový příběh spících krásek, které se po probuzení polibkem mají za svého prince vdát.

Taras Polataiko - Sleeping Beauty Exhibition

V ukrajinském Národním muzeu umění pět žen oblečených do bílých svatebních rób předstíralo spánek a jen podle polibku si intuitivně vybíraly, zda oči otevřít či ne. Jakmile to udělaly, znamenalo to jediné – musely se za svého prince vdát. Podepsaly platnou smlouvu, a tak jim nezbývalo nic jiného, než své slovo dodržet. Zároveň je ale nic nezavazovalo k tomu, aby musely oči vůbec otevřít.

Taras Polataiko - Sleeping Beauty Exhibition

Všichni, nejen ti, kdo se chtěli pokusu o probuzení krásky polibkem zúčastnit, museli nejprve předložit pas, který potvrzuje rodinný stav příslušného člověka. Zároveň bylo jejich povinností podepsat dohodu podobnou té, kterou složily i spící krásky: „Pokud políbím krásku a ona otevře oči, souhlasím se sňatkem s ní.“ Zároveň zde byl zákaz jakéhokoliv dotýkání a splněny musely být i hygienické požadavky. V průběhu konání akce, když se kráska cítila nepříjemně, stačilo zvednout ruku a ochranka situaci vyřešila.

Taras Polataiko - Sleeping Beauty Exhibition

Polataiko tyto ženy nevybíral namátkou – nejprve se přesvědčil, že jsou nejen krásné, ale i chytré, čekající na pravou lásku. „Toto není žádná sňatková kacelář. Je to magie, pohádka. Nikdo neví, jak to skončí,“ říká Taras. „Přihlásilo se více než 100 žen a i když jich na casting dorazilo asi jen dvacet, pořád je to lepší, než jsem čekal.“

Taras Polataiko - Sleeping Beauty Exhibition

„Pokud to bude má pravá láska, intuitivně ji vycítím. Když neucítím nic, oči neotevřu. V životě se může stát cokoliv. Co když je toto můj osud a pro mě jediný způsob, jak potkat spřízněnou duši?“ svěřila se jedna z účastnic výstavy.

Na výstavu měl přístup každý, kdo předtím předložil průkaz totožnosti, tedy i ženy. Jaké to tedy bylo překvapení pro první krásku, která se „probudila“ v druhé polovině výstavy, když nad sebou spatřila ženu! I když Ukrajina nepovoluje sňatky osob stejného pohlaví, tato událost rozhodně vyvolala diskuse ohledně homosexuálních vztahů.
Ve skutečnosti k žádnému polibku mezi ženami nedošlo. „Ta žena mě nepolíbila. Jen kolem mě tančila a pak se nade mě naklonila. Byl to jeden z nejnepříjemnějších pocitů, jaké jsem kdy měla, i když jsem nevěděla, o koho jde,“ říká Liza Rai. „Zážitek to byl velmi pozoruhodný, nikdy předtím jsem nic takového nevyzkoušela. Opravdu mi to připadalo jako to, co se říká o slepých lidech, kteří slyší a cítí mnohem lépe než ti, kdo vidí. Musím přiznat, že bylo těžké důvěřovat svým pocitům a následovat nutkání.“

Taras Polataiko - Sleeping Beauty Exhibition