Psychická bolest je mnohdy horší, než ta fyzická, a není snad nikoho, kdo by o ní rád mluvil. S tím si moc pěkně pohrál ilustrátor Toby Allen (žijící ve Velké Británii), který se specializuje převážně na dětské knížky a design pohádkových postaviček. Vytvořil totiž zcela nový obraz psychologie.Od těch méně závažných, až po nejstrašnější psychické poruchy totiž vše dokázal přetransformovat ze starého pohledu na tuto problematiku do zajímavých ilustrací příšerek. Některé z nich jsou v celku roztomilé. Kdyby člověk nevěděl, jakou paseku dokáží napáchat, klidně by si přál i jednu domů. Jiné jsou zase děsivé, nečitelné a naprosto vyjadřují pocity, které postižený touto příšerou pociťuje.

 

Úzkost

Úzkost je příšerka natolik malá, že může sedět své oběti na rameni a tam jí našeptává nehezké věci a iracionálně znepokojivá slova. Není vůbec lehké se jí zbavit.
Její tvář nikdy nebyla spatřena, ze zásady nesundává svojí masku vyrobenou z lebky.

Každý obrázek má vedle sebe krátký text, který vás seznámí s daným „tvorem“, kde žije, co dělá, čím se živý… Autor udělal zkrátka vše pro to, aby nepříjemné soužití s příšerami co nejvíce odlehčil. Jakoby každým tahem kresby říkal: „To bude dobré, tyhle potvůrky přeci nežijí věčně.“

A skutečně, podíváme-li se na ostatní Allenovy ilustrace, můžeme vidět velký optimismus, tak proč ho nevložit do postaviček, jako je třeba Úzkost, Paranoia a další..? Umělec prostě kreslí neuvěřitelně uklidňující obrázky, nad kterými se vám roztaje srdce jejich poetičností. Jsou jemné, zahřejí na duši.

Stejně tak vypadají i jeho hry. Allen je přesně ten člověk, který by měl dělat hry určené pro děti. Jejich prostředí je přátelské, zajímavé a poutavé. Je to takový ideální pohádkový svět plný neobvyklých prvků, či zcela běžných, možná trochu ohraných motivů, jako například podzimní les, který je ovšem velice osobitě vybarvený, noční scény plné svítícího hmyzu i rostlin a tak dále.

Podívejme se tedy na jeho díla, pro neangličtináře přikládáme i stručný překlad, aby se s příšerami mohl seznámit skutečně každý, bez výjimky.

Avoidant personality disorder

Vyhýbavá Příšera Osobnosti je podobná Sociální Úzkosti, jen je menší a preferuje život nad zemí. Nejvíce času stráví lezením po stromech a schováváním se pod svými křídly ve tvaru listu. Ačkoliv se bojí kontaktu s ostatními příšerkami a okolním světem vůbec, na svých obětech využívají nejvíce jejich nevinnost. Svojí úzkost a strach jim předávají v jedovatých sporách na ocase.

Bipolar personality disorder

Hraniční Příšerka Osobnosti je jedna z nejchoulostivějších monster, ale zároveň také jedna z nejzlověstnějších. Shromažďují se v malých rojích okolo své oběti a vypouštějí feromony k ovládnutí jejích emocí. Tato příšerka je téměř celá z ledu. Někdy obklopí určitou emoci a ta se pak rozpadne jako sklo.

Bipolar

Bipolární Příšerka je mohutné monstrum mající dvě hlavy, z nichž jedna je navždy ve stavu mánie, ta druhá v depresi. Aktivní je pokaždé jen jedna z nich, jiná se uchýlí do své tvrdé skořápky. Příšera otravuje svou oběť jedovatými plyny, které hlavy vypouštějí. Někdy se může stát, že hibernují obě najednou.

Depression

Deprese nekonečně proplouvá okolo oběti, vždy zakrývajíc si oči za účelem ukrýt se před okolním světem. Svojí oběť obalí ocasem a tak s ní sdílí své pocity. Když absorbuje všechnu pozitivitu a zaplní svou oběť, přesune se na dalšího hostitele.

Dissociative indentity disorder

Disociativní Příšera Identity je charakteristická svou schopností měnit se na kohokoliv chce. Mění se i fyzicky. Někdy je ona i její oběť zmatená tím, která osobnost je vlastně její pravá. Žádná „DID“ se nechová a nevypadá stejně, jako jiná příšerka téhož druhu.

OCD

Obsesivně-kompulzivní Příšera je krutý a manipulativní loutkář, který používá strach k ovládnutí své oběti. Má mnoho očí k zhypnotizování oběti a používá Úzkost a Depresi k posílení své moci.

Paranoia

Paranoia je příšerka s ušima dlouhýma jako radary, které skenují okolí a detekují každou aktivitu. Tyto uši jsou fakticky k ničemu, protože je okolo nich velice huňatá srst, takže jsou zvuky které slyší nemilosrdně zkreslovány. Živí se strachem a úzkostí, přičemž je velice blízkým příbuzným Schizofrenie a příšery Úzkosti.

Post-traumatic stress disorder

Post-traumaticky stresová příšera byla kdysi částí velké smečky ochránců, avšak byla poškozena neznámou nemocí. Touží po návalech strachu, který utlumuje jejich vlastní bolest jako droga. Příšera bývá viděna prozkoumávajíc bitevní pole, či další možnosti připomenout oběti jejich trauma. Patří do stejné rodiny příšer jako Úzkost.

Selective mustism

Selektivní Mutant je nedomyslitelně zlá bytost a žije ve velké společnosti ostatních příšer, nicméně rodí se s přirozenou neschopností mluvit. Aby zapadl do své společnosti, krade obětem hlasy a nosí je v dutém žaludu kolem krku. To mu umožňuje komunikovat tichým pištivým zvukem. Nejčastěji kradou hlasy malých dětí, avšak někdy je takový hlas omrzí a vyrazí hledat nový. Čerstvý.

Shizophrenia

Schizofrenie je odporná příšera, která manipuluje s obětí aby plnila její rozkazy. Používá halucinogenní plyny k ovlivňování ostatních. Také neplýtvá velmi silné schopnosti ovlivnit hlas ve známých oběti. Často bývá doprovázena Paranoiou, nicméně Schizofrenie má větší autoritu. Největší ze všech příšer. Málokdy bývá viděna, pohybuje se výhradně v temnotách stínů.