Nejsou tu zkoušky ani diplomy, učební proces nikdy nekončí. Magický chrám druidů v Co Roscommon slibuje svým studentům být průvodcem na cestě k sebepoznání i porozumění světu.

1798883_824246414268014_1750982155_n

Celtic Druid Temple, jak zní název první a jediné školy druidů v Irsku, leží na pozemku o rozloze 6 hektarů, obklopen nedalekými hvozdy Castlerea. Letní slunovrat se zdá jako ideální čas naučit se o tajemném místě víc. Můžeme si představit obřadní sezení kolem ohně, navštěvování svatých míst, nebo hodiny lukostřelby a zpracování kůže. Nebo prostě jen spánek pod širým nebem. To jsou ale jen některé z aktivit, které škola provozuje. Tisková zpráva na webu Celtic Druid Temple (ano, i druidové používají internet) požaduje před jakoukoli reportáží obsah autorizovat.

image
Ve spojení s přírodou – Druid sleduje vrch Hill of Tara

Kontakt s tiskem schvaluje rada starších

Con Connnor, který školu provozuje společně s kolegou jménem Niamh, vysvětluje: „Děláme to tak to kvůli dezinterpretaci, která druidství obklopuje od časů starého Říma až k dnešnímu nábožensko-školskému systému, a jeho pohledu na svět. Nepřejeme si zůstat nepochopení, nebo se nechat vylíčit jako banda šílenců.“  Po konzultacích s jádrem komunity, čítajícím zhruba 40 druidů, Connor většinou poskytuje rozhovory po emailu. Je optimistický, ale opatrný. „Nejdůležitější na pochopení druidismu je jeho neoddělitelná úcta k přírodě,“ říká zakladatel školy.

„Být druidem znamená vyjádřit úctu k tradiční moudrosti irské kultury před nástupem křesťanství. Spojení s přírodou a duchem předků.“ Jinými slovy, keltský druid poznává sebe, chápe odkud vzešel a uvědomuje si svůj potenciál. Vývojem na cestě poznání mu podle Connora jsou „vnímání respektu a životní síly ve všech věcech“.

1508524_824246450934677_1778480620_n

Internet nás nechává vyhladovět

Internet je i v tomto případě dobrou volbou pro komunikaci. Facebookovou stránku Irelands Druid School sleduje přes 12000 lidí z celého světa. „Kdybychom vycvičili holuby, kteří by doručovali zprávy v ogham (abeceda používaná v raném středověku) vyryté do dřeva, asi by to lidi taky fascinovalo,“ vtipkuje jeden ze zakladatelů. V zápětí ale s vážnou tváří dodává: „Moderní komunikační technologie mají spoustu výhod, ale virtuální prostor jednoduše nechává naši duši hladovět, zatímco ji izoluje od reálného světa. Musíme chodit do skutečných lesů, abychom viděli, cítili a napojovali se na přírodní síly, které pečují o lidského ducha. To spojení není jen o filozofii, zahrnuje pragmatický přístup, kdy si prostě musíte ušpinit ruce sekáním dříví, nošením vody, sázením stromů, sklízením úrody a čištěním posvátných míst. Duchovno má rázem trochu jiný rozměr, když se mu věnujete chozením ven.“ O úplňku škola pořádá slavnosti na kopcích Rath Niamh a již zmíněném Hill of Tara.

10252115_871684812857507_4335934921877833459_n

Rituál – Hill of Tara (foto: Ken Williams)

Boyne-Valley

zdroj 1; zdroj 2