Jen těžko byste hledali člověka s větší schopností toho tolik zašifrovat do jednoho obrazu. Máte rádi surrealismus a tajemno? Rádi o umění přemýšlíte? Pak jsou díla Shauna Tana přesně pro vás. Tohoto výjimečného umělce dala světu Austrálie, konkrétně Fremantle v roce 1974. Mladý Tan pak vyrůstal v předměstí Perthu, odkud jeho vzpomínky a zážitky dost zásadně zapůsobily do jeho tvorby (ale o tom si povíme později).

Už od útlého dětství aktivně tvořil a projevoval mimořádný talent, bohatou fantazii. Roku 1995 vystudoval výtvarné umění a anglickou literaturu, po čemž se z něj stal ilustrátor každým coulem. A nejen tím, významně zapůsobil i ve filmovém odvětví, neboť roku 2011 obdržel Oscara za krátkometrážní film The lost thing, který je jedinečný opravdu ve všech směrech.

Tento krátký animák pojednává totiž o ničem, a zároveň o všem. Vypráví příběh chlapce a jeho nalezené „ztracené věci“, která mu ale duševně prostě nepatří a on se s tím evidentně i přes svou snahu nemůže vyrovnat. Snímek je plný metafor a detailů, kterých si všimneme až po několikátém zhlédnutí. A tak je to i s jeho knihami.

Last cabinet

Last cabinet

Do srdcí čtenářů se zapsal hlavně svým románem The Arrival, který je ovšem bez jediného slova. Ale proč ostatně ne? I bez textu jej můžeme označit za intelektuálně náročné dílo, nikdy si totiž nemůžeme být jisti, co je alegorizované a co myslí autor vážně. Proto není radno si Tanovu tvorbu pouze vypůjčit v knihovně. V různých etapách života totiž přicházíme na věci, o kterých jsme dřív ani neměli zdání.
Už jsem mluvila o Tanovi, ovlivněném svým předměstím. U toho se ještě zastavím, neboť Tan označuje jako svou hvězdu inspirace, která mu září na papír, Petra Síse, českého světoznámého ilustrátora.
Jedním z Tanových nejúspěšnějších děl jsou zcela jistě Příběhy z konce předměstí. Na první pohled se může zdát, že se jedná o knížku pro děti, ale nenechme se zmýlit. Příběhy z konce předměstí jsou totiž do jednoho metafory, které děti prostě nevidí. Texty doplněné o bohaté ilustrace jsou tak rovněž celoživotními hádankami.

Vyzdvihněme nakonec ještě jednu knihu. Její jméno jest Pravidla léta. Pokud jste se někdy v životě ocitli v situaci, která byla perfektně naplánovaná, ale postupně se šťastný nápad zvrhl, určitě se v tom uvidíte. Ze začátku je dílo optimistické, plné jasných olejových barev. Postupně si však všímáme, že nás malby začínají znepokojovat a že nás zpovzdálí někdo sleduje… Podívejme se tedy a díla, která si nemůžete jen prohlédnout. Musíte je prostě prostudovat.

Head chimney

Head chimney

Key to kingdom

Key to kingdom

Lost and found

Lost and found

Memorial - slodiers

Memorial – slodiers

No safe passage

No safe passage

Parade

Parade

Catman

Catman

Red rabbit

Red rabbit

Secret birthday

Secret birthday

Ilustrace z Příběhů z konce předměstí

Ilustrace z Příběhů z konce předměstí

Tea ceremony

Tea ceremony

What goat swing

What goat swing

Zdroje obrázků