Terej bílý (Morus bassanus) obývá nepřístupné útesy na březích severního Atlantiku a Tichého oceánu. Elegantní letec a pták je jako stvořený pro půvabné fotky. „Takové na Helgolandu uděláme všichni,“ říká David Hainall, lektor cestovní agentury Foto-trip a ukazuje snímky z loňské výpravy. Jak vidno podle letošních snímků, tak nelhal.

„Tipuju, že vybavení mají tak za čtvrt milionu,“ komentuje zhruba třičtvrtěmetrové tubusy objektivů jeden z účastníků fotografické výpravy na severoněmecké ostrovy Helgoland a Düne. Rozlohou nevelké ostrovy jsou známé hlavně mezi přírodovědci, neboť na větším Helgolandu (cca 1,7 km čtverečních) jsou hnízdní kolonie terejů bílých v podstatě na dosah. Nejedná se o literární nadsázku, skutečně jsou zde volně přístupné vyhlídkové plošiny pouhopouhých několik metrů od hnízdících ptáků. Menší ostrov Duna, což je český překlad německého názvu Düne, pro změnu hostí dva druhy tuleňů – tuleně kuželozubého (Halichoerus grypus) a obecného (Phoca vitulina). Terejům by se tady rozhodně nedařilo, ostrov je totální placka bez jakékoliv skály, kterou by ptáci milující útesy mohli využít.

Výbornou fotku letících terejů udělá na Helgolandu i amatér bez vybavení, jehož cena se pohybuje ve stovkách tisíc. Nahrávají tomu místní klimatické podmínky. Ostrý vítr pomáhá ptákům při přistávání, dokáží se totiž ve vzduchu v podstatě zastavit, což je z hlediska fotografie ideální okamžik pro stisknutí spouště. Ornitolog čeká na vysněný okamžik, třeba na chvíli, kdy samička alky malé vypustí ze svých útrob vejce. V ten okamžik se ozve staccato závěrek. V sezoně musí na vyhlídkových plošinách ostrova vzniknout denně tisíce snímků. Podívejte se na některé z nich pořízené amatéry pod vedením našeho redaktora a lektora, kteří na ostrovech strávili pouhopouhý víkend a na samotných hnízdištích jen několik hodin. Přesto je výsledek ohromující. „Za foťákem vždy stojí člověk, to on musí zmáčknout spoušť. Kvalitní technika může mnohdy fotku zásadním způsobem usnadnit a například opravdu dobrý makrosnímek bez dobrého vybavení neuděláte. Ale i s malým foťákem jdou udělat velké fotky,“ opakuje neustále na kurzech fotografování Topi Pigula, jenž se na výpravě spolupodílel.

let kolem skály zvané Dlouhá Anna, foto: Topi Pigula

let kolem skály zvané Dlouhá Anna, foto: Topi Pigula

terej bílý amarerským feologem? foto: Topi Pigula

Terej bílý amaterským geologem? foto: Topi Pigula

na hnízdě, foto: Topi Pigula (5)

na hnízdě, foto: Topi Pigula

terej botanikem nebo vzorným stavitelem hnízda, foto: Topi Pigula (3)

terej botanikem nebo vzorným stavitelem hnízda, foto: Topi Pigula

přistávací manévr:  Topi Pigula

přistávací manévr: Topi Pigula

portrét páru, foto:  Michal Sojka

portrét páru, foto: Michal Sojka

terej  bílý hašteřivý, foto: Michal Sojka

terej bílý hašteřivý, foto: Michal Sojka

milostné tanečky, foto: Jana Kantorová

milostné tanečky, foto: Jana Kantorová

start z útesu, foto: Jana Kantorová

start z útesu, foto: Jana Kantorová

pohled z očí do očí, foto: Jana Kantorová

pohled z očí do očí, foto: Jana Kantorová

terejí milování, foto: David Hainall

terejí milování, foto: David Hainall