Dovolená u moře. Pod tím si asi většina z nás představí Itálii, Španělsko, Řecko, ti odvážnější možná Maledivy, Maltu či Kanárské ostrovy. Co se ale odvázat a podívat se trochu dál. Pokud vás láká pořádná exotika, ostrovy v Jižním Pacifiku pro vás budou rájem na zemi. Taková dovolená vás paradoxně v mnoha případech vyjde dokonce levněji než dovolené v předražených evropských resortech. Pokud se vám povede získat výhodnou letenku, samotný pobyt je tu potom už „za hubičku“.

katka cestuje samoa coconut vailimu beach drink

Jednou z těchto, zatím před turisty dobře ukrytých, perel je Západní Samoa. Ta se rozprostírá na dvou velkých (a spoustě malých) ostrovech v Polynésii. Tyto dva ostrovy se jmenují Upolu a Savai´i a dohromady čítají rozlohu 2831 kilometrů čtverečních, což odpovídá zhruba velikosti Lucemburska. Samoa leží doslova uprostřed Pacifiku, na půli cesty mezi Novým Zélandem a Hawaií. Samojské ostrovy jsou sopečného původu a jejich břehy jsou lemované korálovými útesy. Samoa je tak jedním z nejpříhodnějších míst světa ke šnorchlování a potápění a opravdu tu stačí na pláži jen zanořit hlavu pod hladinu a rázem se ocitnete ve filmu Hledá se Nemo a když chvíli vydržíte, máte velkou šanci potkat i Flundra z Ariely. Vnitrozemí tohoto tropického ráje tvoří hornatá krajina pokrytá neprostupnými deštnými pralesy, nejvyšší hora Mount Silisili sahá do výšky 1858 m.n.m. Jen 10% půdy je zemědělsky využito, zbývajících 90% zabírají zmíněné nedotčené pralesy. Samoa leží těsně pod rovníkem, takže tu panuje tropické vlhké podnebí a střídají se dvě roční období – období dešťů (od listopadu do dubna) a období sucha (od května do října). Oficiální měnou je samojská tala (=10,41 Kč). Samoa patří k rozvojovým státům a dvě třetiny obyvatel pracují v zemědělství, které vyprodukuje 90% exportu. Samoa produkuje kokosové ořechy, kopra (sušené rozemleté jádro kokosového ořechu), kokosový olej, taro, banány, mango, ananas, papáju a kakao. Chovají se prasata, skot a drůbež (a neznají klec, výběh ani ohradu). Významná je také těžba dřeva a rybolov. 25% HDP tvoří turistický ruch žijící z 88 tisíc každoročně přijíždějících turistů.

Jedním z těchto šťastlivců byla i naše redaktorka Katka, která na těchto pacifických ostrovech prožila deset dnů úžasného nezávazného cestování. O trochu této nádhery se s vámi podělí na těchto autentických fotografiích, které vás alespoň na pár okamžiků do této tropické země přenesou.  Pokud byste se o tomto tichomořském ráji chtěli dozvědět více, mrkněte na Katčin blog.

katka cestuje samoa 9

katka cestuje samoa fale

katka cestuje 1

katka cestuje samoa 3

DSC_0868

DSC_0526

DSC_0871

katka cestuje samoa 4

katka cestuje samoa 11

katka cestuje samoa 6

katka cestuje samoa 5

katka cestuje samoa

DSC_0344

DSC_1067

katka cestuje samoa 7

DSC_0341

katka cestuje samoa 8

katka cestuje samoa fall

katka cestuje samoa 10

katka cestuje samoa 13

Fotografie: Katka cestuje