Minule jsme Vám ukázali, jak nakreslit portrét a oči, dnes pokračujeme neméně důležitou částí – vlasy. Při kreslení mějte na paměti, že každý člověk je originál a i při tomto zjednodušeném návodu se musíte řídit vlastní intuicí a také zkoušet, a zkoušet, a zkoušet.

Krok 1: Nejprve si nakreslíme – schématicky – hlavu osoby, jejíž vlasy se chystáme kreslit.
Krok 2: Dále si označíme jednoduchými tahy linii a objem vlasů. Pokud to uděláme, bude o moc jednodušší držet se spráchných proporcí v dalších krocích.

B1 B2

Krok 3: Určete si směr růstu vlasů – zde je označen šipkami – ty si kreslit nemusíte, ale musíte si určit směr alespoň v hlavě. Těmito směry začneme vytvářet linie vlasů odshora dolů.
Krok 4: Je čas se začít věnovat detailům: upřesněte formu účesu a začněte kreslit nejvýraznější prameny.

B3 B4

Krok 5: Označíme si světlejší místa, a také část vlasů, kde se odráží světlo, na tmavá místa prozatím zapomeneme.
Krok 6: Začínáme jemně stínovat účes: stínujte dobře ořezanou tužkou místa okolo výrazně světlých částí tak, abyste se sotva dotýkali papíru. Pamatujte na směr růstu vlasů, který jste si předtím označili. Snažte se, aby se vaše tahy nepřekrývaly.

B5 B6

Krok 7: Pokračujte ve stínování, až se začnou rýsovat tmavší místa účesu.
Krok 8: Konečky vlasů téměř nikdy nemají stejnou délku, proto je vyobrazte jako množství jednotlivých vlásků trochu rozházených do stran – vše ale záleží na typu účesu, který kreslíte.

B7 B8

Krok 9: Teď si vezměte gumu a opatrně se projděte po místech, kde se má odrážet světlo a zvýrazněte je. Vezměte měkkou tužku a zvýrazněte místa, kam moc světla nedosahuje – vlasy tak získají potřebnou hloubku.

Zdroj