Ruský fotograf Stepanov Slava navštívil Norilsk v červnu 2014 a hned po příjezdu ho překvapilo to, že i v letě zde ležel sníh. Teplota v letě zde totiž někdy dosahuje -10 stupňů Celsia.  Další zajímavostí tohoto města je polární den, kdy po dobu nejméně dvou měsíců slunce nezapadá pod horizont a nenastane noc. V tomto článku jsou shromážděné fotografie pořízené během letu vrtulníkem z Norilsku do přístavu Dudinki.  Jedinečnost a závažnost těchto míst si můžete posoudit sami.

6

Tato průmyslová čtvrt Norilsku je domovem pro více než 170 tisíc lidí

7

Zimní teplota zde dosahuje -50 ° C.

8

Ve městě lidé prožívají polární dny a polární noci. Polární den trvá asi 2 měsíce (slunce nezapadá pod horizont) a polární noc trvá asi 1,5 měsíce (v ulicích je naprostá tma, a ve městě se nevypínají světla).

2

Norilsk je považován za jedno z nejznečištěnějších měst světa, což je způsobeno především těžbou kovů a jejich zpracováním bez účinných kontrol znečištění.

3

Ve městě žije spousta tzv. „Vachtovikov“ – lidí, kteří pracují systémem „Fly-in fly-out“. Například 1 měsíc práce, 1 měsíc přestávka mimo město.

4

V oblasti Norilsku se těží řada kovů (nikl, kobalt, palladium, platina, měď), jsou zde i ložiska uhlí, které je využíváno mimo jiné k výrobě elektřiny.
Nejvýznamnějším podnikem je Norilsk Nickel – největší těžař niklu a palladia na světě a dominantní zaměstnavatel v oblasti.

5

Hlavní vjezd do Norilsku

12

Současná populace Norilsku se skládá téměř výhradně z lidí, kteří se přestěhovali do města ve druhé polovině XX století a jejich potomků, ale ve městě stále žijí potomci vězňů amnestováných v roce 1953.

10

Stavba v Norilsku byla velmi náročná kvůli věčně zmrzlé půdě a vlivu dalších faktorů.

11

Ulice „Krasnojarskaja“

13

Část obce tzv „Mikrorajon № 10“

14

Nákupní, sportovní a zábavní komplex „Arena Norilsk“

18

Hora „Schmidt“

20

Kajerkan – okres Norilsku

22

Metalurgický závod „Kolesnikova“

26

Chladící nádrže závodu Kolesnikova.

    21232527282930

49Norlisk +