Martin Rak je český fotograf z Prahy a jeho největší vášní jsou nádherné krajiny zalité ranním sluncem. Každá jeho fotografie má příběh a je často zahalena tajemstvím. I díky tomu má na sociálních sítích již širokou základnu obdivovatelů nejen ze své domoviny, ale i ze zahraničí.

ranni_ticho

 

Řekněte nám něco o sobě? Kde žijete?

Bydlím a pracuji v Praze, kde jsem se i narodil. Rád cestuji, chodím po horách a věnuji se outdoorovým aktivitám, zkrátka často trávím čas venku. Mou další zálibou je rocková hudba a občas si zahraji na kytaru.

Studoval jste fotografii, nebo jste samouk?

Jsem fotograf samouk. V mých fotografických začátcích mi hodně pomohly různé knížky, rady kamarádů fotografů a internet. Nejdůležitější ale je zkoušet fotit co nejčastěji a učit se v praxi, klidně i metodou pokus omyl.

podzim

Jak dlouho fotíte? Co vás k fotografii přivedlo? Kolik času věnujete focení?

Můj první fotoaparát značky Smena jsem dostal asi v šesti letech od dědy, který byl vášnivý amatérský fotograf a zasvětil mě do základů fotografie. Fotil jsem ale spíše jen turistické a dokumentační fotky. Vážněji jsem se focením začal zabývat až v roce 2009, kdy jsem si pořídil první digitální zrcadlovku a uchvátily mě krásné barevné fotografie krajin. Tehdy jsem znovuobjevil Českosaské Švýcarsko, kam jsem dříve často jezdíval s rodiči. Od té doby se snažím fotit kdykoliv mi to povětrnostní podmínky a časové možnosti dovolí.

Jaké žánry nejraději fotíte?

Jak už jsem naznačil, nejraději fotím krajinu, ale čím dál tím víc mě baví černobílá fotografie, která mi zvláště ve spojení s dlouhými expozičními časy pomáhá odpoutat se od reálného světa a realizovat můj tvůrčí záměr.

nabrezi

Jaká místa jsou vašimi nejoblíbenějšími k focení?

V Čechách je to určitě České Švýcarsko a Praha. Rád se vracím do Dolomit, Benátek a k Baltskému moři. Již delší dobu se chystám na Island, tak doufám, že se tam brzy podívám.

Jaký průběh má den, kdy se rozhodnete jít fotit?

Vstávám cca 2-3 hodiny před východem slunce, poté se přesouvám na vybranou lokalitu, abych byl na místě nejpozději 30 minut před rozbřeskem. Ranní fotografování většinou trvá maximálně 2 hodiny. Pak se vracím zpět a během dne spíše odpočívám, relaxuji před večerním focením. Pokud jsou večer dobré podmínky, opakuje se situace z rána. Výjimku tvoří fotografování při zatažené obloze nebo v mlze, kdy se dá fotit prakticky celý den v kuse.

slehacka

Jakou techniku používáte?

Momentálně fotografuji s Canon 5DS R a několik objektivů řady L. Do mé výbavy neodmyslitelně patří stabilní stativ Gitzo a ND filtry Lee Big Stopper a Lee Little Stopper.

Máte nějaké fotografické úspěchy nebo ceny?

Získal jsem několik ocenění např. na International Photo Awards (IPA) a Prix de la Photographie Paris (Px3). Loni jsem vyhrál první místo v kategorii “Krása Prahy a její proměny” v soutěži Praha fotografická.

Máte nějaké výstavy nebo plánujete nějaké, případně také nějaké workshopy?

Momentálně je připravována výstava 7+1 Ústeckých Fotografů, na které bude v Ústí nad Labem k vidění i pár mých fotografií ze severních Čech. Workshopy pořádám společně s kamarády Danem Řeřichou a Tomášem Morkesem (phototours.cz).

hajek

rano_pod_ralskem

Více fotografií Martina Raka naleznete zde.