Marka Kijevského sleduji již nějakou dobu a vždy obdivuji každý jeho snímek. Z jeho fotografií se tají dech. Byl jsem velice rád, že souhlasil s rozhovorem, který vám představí jeho fotografickou cestu.

unnamed (8)Odkud jste? Kde dnes žijete? 

Pocházím z východního Slovenska z Košic, nicméně kvůli práci jsem se po škole přestěhoval do Prahy a žiji tady přes 7 let. Prahu jsem si opravdu zamiloval, hlavně ty úžasná podzimní mlžná rána 🙂

Jak dlouho fotíte a co Vás k fotografii dostalo? 

Počátek mé fotografické praxe sahá do roku 2013, kdy jsem navštívil Dubaj. Před touto cestou jsem se čas od času fotil spíše motýly a vážky. Fascinoval mně miniaturní svět makro přírody.

Dubaj ve mně nicméně vzbudil opravdovou vášeň pro focení. Začal jsem vnímat jinak perspektivu, kompozici a nesmírně mne uchvátila noční fotografie měst.  Po návratu jsem začal aktivně fotit Prahu a postupem času se můj zájem rozšířil i o krajinářskou fotografii.

unnamed

Jaký máte oblíbený žánr?

Dlouhodobě fotím spíš noční města, ale v poslední době mně čím dál víc láká krajinářská a černobílá fotografie. Myslím si, že fotografie je o představivosti, kreativitě a pokud se fotograf naučí najít v každém z těchto žánrů něco, co dokáže zkombinovat a využít v jiném žánru, lze očekávat, že pořídí opravdu zajímavé snímky.

Jaká zajímavá místa jste při focení navštívil a jaké z nich je Vaše nejoblíbenější?

I když mám času málo, měl jsem možnost navštívit řadu míst, třeba Itálii, Německo, Rakousko, Egypt, Kanárské Ostrovy a Spojené arabské emiráty. Oblíbených míst mám víc, nicméně nejvíc mně uchvátil Dubaj z pohledu městské fotografie. Je úžasné dostat se na mrakodrapy, které běžný turista vidí jen zespoda a sledovat ty monumentální stavby z ptačí perspektivy 🙂 Co se týče krajiny, tak mám rád Bavorsko v Německu a České Švýcarsko.

unnamed (12)

Máte nějakého fotografa, který je pro Vás inspirací nebo vzorem?

Asi jako každý fotograf mám několik oblíbených fotografů, které sleduji. Je to například Daniel Cheong (s kterým jsem měl tu čest fotit na mrakodrapech v Dubaji), krajináři Ted Gore, Ryan Dyar nebo „černobílý“ Ronny Behnert a Daniel Řeřicha. Je dobré se dívat a inspirovat se, nicméně snažím si zachovat vlastní styl a přinášet trochu jiný pohled, který dokáže zaujmout.

Jakou techniku používáte k focení?

Po celou dobu mé fotografické praxe jsem zůstal věrný Nikonu a po několika modelech jsem zakotvil u D800ky. Je to výborný stroj, který mi doufám poslouží ještě nějakou dobu. Teda pokud se na trhu neobjeví něco, co budu nutně potřebovat 😀

unnamed (7)

Máte nějaké fotografické úspěchy, ceny?

Moc soutěží se neúčastním, resp. takřka se jim vyhýbám, nicméně tento rok jsem se poprvé účastnil Prahy fotografické, kde jsem vyhrál 1. místo v kategorii „Krásy Prahy“. Mé fotografie se také objevily v řadě časopisů jako Simply Abu Dhabi, Travel focus nebo Shot Magazine a Camerapixo.

Máte nějaké výstavy nebo plánujete nějaké?

Co se týče výstav, tak v tomto směru jsem začátečník, zatím jsem měl pouze privátní výstavu v nejmenované bance 🙂

unnamed (11)

Pořádáte  workshopy, případně plánujete nějaké?

Oficiální workshop nepořádám, myslím, že kvalitních fotografů, kteří pořádají worshopy třeba v Praze nebo v ČR je hodně a asi bych ničím novým nepřispěl. Mám nicméně v plánu pořádat jiný druh „workshopu“ – nechte se překvapit 🙂 a také zvažuji workshop mimo standardní lokace v zahraničí.

unnamed (10) unnamed (9) unnamed (6) unnamed (5) unnamed (3) unnamed (2) unnamed (1)

Děkuji Markovi a rozhovor a pokud chcete vidět víc jeho fotografií, navštivte jeho web nebo jeho facebookové stránky.