Tajuplné město Inků existovalo sotva déle než 100 let – cca od roku 1440 do roku 1532, kdy španělští kolonizátoři napadli mocnou říši. V této době, ačkoli samotné město nebylo napadeno a rozkradeno, záhadně zmizeli obyvatelé Machu Picchu. Na toto téma existuje hodně spekulací a teorií, ale to není podstatou dnešního článku. Odložte na chvíli svou práci a nechte se unést do neuvěřitelné virtuální prohlídky tohoto záhadného a fascinujícího místa. HD panorama Vás přenese do prostředí „Starého vrchu“, který se tyčí nad řekou Urubamba v peruánských Andách v nadmořské výšce 2430 metrů – ne nadarmo je incké město přezdíváno také „Městem v nebesích“ či „Městem v oblacích.InviaBanner

lamas-and-machu-picchu-peru-wallpaper

Existuje několik základních verzí o tom, proč bylo město zcela náhle a navždy opuštěno. Jednou z nich je ta, že opuštění chrámového města bylo způsobeno znesvěcením jedné z množství pobývajících zde žen, které sloužily Slunci. Inkové věřili, že násilí nad svatou ženou se musí trestat smrtí pachatele, všech jeho sousedů a jeho rodiny. Krom tohoto trestu se na znesvěceném místě nesměla nacházet dokonce ani zvířata.

nature-landscapes_hdwallpaper_machu-picchu_21188

Inkové stavěli město cca 80 let a žili v něm přibližně stejně dlouho. „Město v oblacích“ obývalo zhruba 1200 lidí. Téměř 380 let o existenci města nikdo nevěděl, než v roce 1911 malý kluk za 30 amerických centů ukázal ruiny archeologovi Hiramovi Binghamovi.

Peru 15

Město je postaveno z kamenných kvádrů, položených na sebe bez použití jakékoliv malty či pojiva. Kvádry se stavěly v mírném úklonu a mezi nimi se ponechalo trochu místa, což je pravděpodobně důvodem, proč město pevně stojí dodnes v lokalitě velmi častých zemětřesení.