Raya Sander Bujana je mladá umělkyně žijící ve španělské (či katalánské, chcete-li) Barceloně, která nedá na papír dopustit. Ačkoliv se specializuje na prostorové výrobky, disponuje neobvyklou renesanční všestranností, mimo jiné i maluje, kreslí, věnuje se designu… a do toho všeho vkládá svůj osobitý, ladný a jemný styl. Vystudovala architekturu, a to hlavně pro svůj cit a lásku k umění, což byl její velký koníček a vášeň už od útlého dětství.
Sama sebe popisuje jako perfekcionistu vysazeného na nejvyšší kvalitu své práce, což ostatně můžete posoudit na její stránce v portálu Etsy.
Snaží se častokrát upravit již existující věci za účelem obnovy jejich bytí a následném vytvoření něčeho zcela nového, což se jí náramně daří. Podle ní je papír úžasným pracovním materiálem, neboť je velice tvárný a má neomezené umělecké možnosti.

Jako její „hobby v hobby“ by se dala označit záliba v hledání inspirace. Miluje dlouhé procházky městem bez jasného cíle, přírodu, cestování a vaření. Užívá si svět kolem sebe, hlavně influencí její práce, která jí otevírá oči a nechává vnímat věci kolem sebe plnými doušky. Na procházky se vydává každý den, každý den otevírá náruč světu a nechává na sebe padat nápady, které přináší.
Mezi věci, bez kterých se nemá šanci obejít, patří káva a její skalpel na papír.
Ačkoliv vytváří nádherné věci, povzbuzuje ostatní, ať už začínající, nebo již pokročilé umělce, slovy: „Ne vždy se vaše práce bude líbit všem, ale to je absolutně v pořádku.“ Sama přiznává, že kreativní kariéra není snadná, jednou jste nahoře, pak můžete náhle kdykoliv spadnout zase na zem, ze které jste vzlétli. Jedinou útěchou v takových situacích je podle ní umění samotné. Dělejte něco každý den, říká. Nejdůležitější je věřit v to, co vám jde a v čem jste si jistí. Je to skutečně pravda? Dle návštěvnosti jejích stránek, a dle počtu prodaných výrobků můžeme prozatím Raye dát za pravdu.
Ať už máte rádi origami, ručně dělané šperky, nebo se prostě jen rádi díváte na umění, Rayina tvorba zaujme v různých oborech snad každého. Jen posuďte sami.

Náušnice z recyklovaného katalogu