Ať už jste v galerii někdy byli či ne, jistě si každý alespoň dokáže představit, jak taková galerie vypadá. Nejspíš místnost či komplex místností, kde všude po zdech visí obrazy. Následující galerie je však naprostá jiná. Za prvé v ní nenajdete ani jeden obraz a za druhé byste si před vstupem museli nejprve obléknout neopren a potápěčské brýle.

Zní to šíleně? Vlastně to tak trochu šílené je.

Autorem této nezvyklé a jedinečné výstavy je nadaný britský umělec jménem Jason deCaires Taylor. Jelikož se jedná o potápěče a sochaře zároveň, Jason dostal originální nápad. Rozhodl se, že svá sochařská díla umístí pod mořskou hladinu u ostrova Lanzarote. Dal tak za vznik první podvodní galerii v Evropě.

Jason-deCaires-Taylor-portrait_Camera-underwater-sculptures-conde-nast-traveller-25sept14-Jason-de-Caires-taylor_1080x1080

   Není to přitom poprvé. Umělec z Velké Británie stál za de facto stejnými projekty již v minulosti. Prvně se tak stalo už v roce 2006. Pod hladinou zátoky Molinere v Grenadě se zrodilo jeho úplně první podmořské dílo. V roce 2009 potom v Mexiku svůj umělecko-sochařský experiment opakoval, když v Národním mořském parku Punta v Mexiku vytvořil první podvodní muzeum na světě. Následovala jeho domovina, kdy svým uměním poctil koryto Temže. Tam umístil čtyři jezdce údajně představující jezdce apokalypsy. Nyní se jeho nejnovějším dílem lidé tedy můžou pokochat na Kanárských ostrovech. Lze očekávat, že ani ony nebudou poslední destinací, kam umělec se svým umem zavítá.

   Galerie má sahat patnáct metrů pod hladinu moře a čítá až 300 soch. Její rozloha přitom činí 250 metrů. Jasonova práce je v podstatě jakousi sondou do současné společnosti a skrze poukázání na sociální problémy zároveň i její kritikou. Ani u ostrova Lanzarote tomu není jinak.

   Galerie je ovšem teprve v procesu výstavby. Ačkoliv pracná instalace soch a skulptur již započala, pravděpodobně právě kvůli časové i technické náročnosti začne první evropská podvodní galerie návštěvníky vítat až příští rok.

Jason6

3_silent_evolution_jason-decaires-taylor_sculpture

10-sculpture-modern-art-jason-decaires-taylor-sculpture

Jason_deCaires_Taylor_sculpture-4884-e1454694133275

Pokud vás článek zaujal, můžete se zde podívat na oficiální stránky autora, kde je k vidění mnohem více ukázek jeho práce.