Ano, je potřeba si konečně přiznat, že léto je pryč a vládu definitivně převzal podzim. Dříve než začnete smutnit a propadat myšlenkám typu „být tak jezevcem, který na podzim usne a probudí se až na jaře“, přečtěte si seznam níže. Důvodů proč se radovat, že je podzim tu, je vážně hodně. Takže nasaďte šusťákovku, do ruky deštník a běžte se kochat těmi krásami. 🙂 • Spadané listí

Pamatujete, jak jste jako děti řádili v barevném listí, na ten šustivý zvuk, který ty červeno-žluto-zeleno-hnědo-oranžovo-okrové hromádky dělaly, když jste do nich nadšeně kopli? Není jediný důvod, proč si to neužít i dnes, věk je přeci jen číslo.

295778_2647599515626_1878167075_n

 • Dekorace

Když už jsme u toho listí, tak proč nespojit příjemné s užitečným a z podzimních úlovků si nevyrobit nějakou ozdobu do domácnosti? Například zvířátka a postavičky z kaštanů, obrázky z listí, ze žaludů, ozdobné truhlíky a vázy, nebo věnec na dveře. Inspiraci najdete třeba zde.

 • Odpočinek

V létě se člověk cítí trochu provinile, když by trávil odpoledne doma na gauči zatímco venku se dá provozovat tolik aktivit. Naopak na podzim se dny začínají zkracovat, deště také přibývá a není vůbec žádný hřích udělat si sem tam den, kdy vůbec nevylezete z postele, společnost vám bude dělat jen knížka, dobrý film, hudba, pár zapálených vonných svíček a třeba dýňový zákusek.

 • Svetrová sezona

Neříkejte, že se vám po všech těch úžasných svetrech, mikčách, šátcích, kabátcích a čapkách nestýskalo. Letní outfit je celkem jednoduchý, na tílku a kraťasích toho člověk moc nevymyslí, ale takové podzimní vrstvení a ladění šátku s novými botkami, to určitě má své kouzlo.

panorama_b_hdr

Foto: Milan Pocnar

 • Děti jsou zpátky ve škole

Tento bod je speciálně pro rodiče. Určitě jste si užili krásné společné léto, dovolenou, výlety, ale ruku na srdce, netěšili jste se koncem srpna už na ten den, kdy vaši školáčci opět každé ráno půjdou směrem škola?

 • Grog, svařák, polévka, chilli

Aaano, přiznám se, že miluji ten pocit, kdy přijdu domu, ruce studené a zahřeji se šálkem něčeho teplého. Výběr zahřívače je na každém a možnosti jsou téměř neomezené.

 • Hodina spánku navíc

Aby ty prodloužené večery byly dokonalé, tak je od jistého speciálního víkendu následuje také o hodinu delší noc. No není to báječné?

 • Je na co koukat

Tento bod je spíše pro televizní nadšence. Konečně se zase bude na co koukat, na podzim vychází o poznání více nových filmů, začínají nové seriály a tisknou se nové knihy. Přeci jen ta okurková letní sezona se podepsala i na tomto poli.

 • Kreativita má zelenou

Je prokázané, že na podzim naše kreativita funguje lépe. Ať už píšete, tvoříte, skládáte, kreslíte, vymýšlíte, je dost možné, že v těchto měsících budete mít více inspirativních podnětů a také času se své tvorbě věnovat.

 • Příroda nabíjí

Každé roční období má co do sebe, ale osobně bych podzim hodnotila známkou nejvyšší pro jeho barevnost, svěží vzduch a nepopsatelnou energii, kterou se můžete nechat dobíjet při každé procházce v lese.

379536_2647628836359_1296360558_n

 • Kultura

Všechny kluby a kulturní zařízení opět ožívají a předhánějí se v nabitosti svých programů na přicházející týdny. Milovníci koncertů, kin, promítání, přednášek, knihoven, nebo prostě jen návštěvníci útulných klubíků si opět přijdou na své.

 • Domácí změny

Komu by se chtělo v parném létě stěhovat skříně a montovat regály? Teď je ideální čas si konečně vyzkoušet, jak by komoda vypadala na druhém konci místnosti, zda by ložnice nebyla útulnější v horním patře, nebo slavnostně přidělat ty poličky do koupelny.

 • Návrat režimu

V létě se málokdo dokope k návštěvám posilovny či hodin aerobiku, pohybu máme dost venku. S příchodem chladnějších měsíců opět začínají běžet všechny pravidelné kroužky, kurzy, lekce jógy a fitness hodiny.

Myslím, že bych takhle mohla pokračovat do nekonečna, ale kdo by to četl? Není lepší si všechny ty krásy vyzkoušet na vlastní kůži?

Jako poslední inspiraci přidávám ještě video s úchvatnými podzimními záběry:

foto: Milan Pocnar