Ne, toto není podvod, opravdu jsou to podvodní fotografie. Lépe řečeno, jsou to fotografie pořízené pod hladinou vody. Je třeba mnoho úsilí, odvahy, nápadů a mnoho vzduchu v plicích. To všechno a ještě něco navíc má fotografka Alice Bochňáková. Specializuje se na svět pod vodní hladinou. Pod vodou fotografuje portréty známých i neznámých lidí, fotografuje děti – malé, větší a často ty své vlastní. V jejím portfoliu jsou dokonce i svatební fotografie. Za svou tvorbu – konkrétně za svůj autorský projekt Šermíři (Warriors) dostala významné ocenění QEP (Qualified European Photographer). A když to vezmeme pěkně od začátku…

Asi to bude typická první otázka, když se vás Alice zeptám – jak jste se dostala k focení pod vodou? Proč právě to a ne focení na souši?

Focení pod vodní hladinou vzniklo propojením dvou aspektů. Jednak dlouhodobým přístrojovým potápěním a stejně dlouhou dobu focením klasickým, kterému se plně věnuji dodnes (portrét, rodinné foto, svatební, dokument filmů, divadel, koncertů atd.). Nicméně má srdcová záležitost, kterou si již nějakou dobu plním, a moc ráda bych v tom pokračovala, je právě fotografování pod vodou.

Warriors-25

Autorský projekt Alice Bochňákové „Šermíři“ (Warriors) oceněný titulem Qualified European Photographer

Jak hledáte vhodné kandidáty na podvodní fotografii? Není těžké najít lidi, kteří se toho nebojí – zvláště pak děti?

Při tvorbě autorské, kde si sama vymyslím téma focení, příběh, nejčastěji fotím se svými třemi dětmi. Plavou od 4 let, na můj dotěrný foťák jsou zvyklé, jsou fotogenické a navíc je to baví, takže naprosto ideální modelové. U dospělých si vybírám mezi přáteli typově, dle tématu focení. U zakázkového focením modely řešit nemusím (úsměv).

Warriors-29

Autorský projekt Alice Bochňákové „Šermíři“ (Warriors) oceněný titulem Qualified European Photographer

Je asi velmi těžké zachytit pod vodou ten správný výraz tváře. Nedokážu si to ani představit, kolik času a přemýšlení dopředu vás stojí práce na jedné fotografii?

To je dobrá otázka. Zachycení správného výrazu. Myslím, že je to právě onen heroický okamžik na obou stranách. Neb pod vodou nic není stálé. Každá vteřina je o něčem jiném, a to třeba díky bublinám všude kolem, které zvedají vlasy, šaty, hýbou dekoracemi atd. Na mně je být ve správný moment na správném místě, na modelce je zase ustát všechny technické složitosti a současně vtisknout právě do výrazu tváře myšlenku příběhu, a to co nejpřirozeněji a co nejrychleji, v rámci jednoho nádechu. Opakovaně. Dokud síly vydrží (úsměv).

DSC_0100-1024x450

Podvodní svatební odvážlivci I

Dostala jste v roce 2010 v Bruselu prestižní ocenění QEP za sérii fotografií Šermíři. Byly to právě tyto fotografie, k nimž máte největší vztah a nebo je vaše citová záležitost nějaká z prvních fotografií?

Ano, série Šermířů je má srdcová záležitost. Už proto, že jsem vždy toužila vyfotit boj pod vodou. Viděla jsem přesně obrazy, které chci zachytit. Náhoda dala setkání s našimi předními šermíři. Když jsme jim řekla o své myšlence, realizace na sebe nenechala dlouho čekat. Moc mě bavily všechny ty přípravy kolem, včetně samotného focení. Byla to krásná práce. Nicméně jako matka, je logické, že niterní pro mě jsou fotografie s mými dětmi. Co je ale úžasné, proč mě to tak baví – za každou fotografií je zážitek, příběh, nejen ten tematický. Sdílím s blízkými, ať je to rodina, či přátelé, čas, myšlenku, příjemné chvíle. Vidím za tím tu společnou práci od příprav až po realizaci. A když je na konci úsměv, pocit z dobře stráveného času, vím, cítím, že to má smysl. A tedy i budoucnost.

ALI_9947uu-1024x977

Podvodní svatební odvážlivci II

Bylo obtížné najít kvalitní vybavení pro focení pod hladinou?

Na trhu je široká škála možností vybavení, já volila foto techniku řady Nikon, podvodní kejs Hugyfot, světla Archon, blesky Ikelite. A to mi zatím vyhovuje.

2C_alice-bochňáková_01-1024x682

Vaše fotografie jsou z bazénu – jedná se pouze o jeden bazén a nebo je střídáte v závislosti na typu fotografií? A fotografovala jste také už někdy i venku v přírodě ve vodě? Je to velmi odlišné?

K focení využívám bazén ve vlastních prostorech, což je ohromná výhoda nejen pro mě, ale také pro zákazníky, kteří mají soukromí a klid. Pokud fotím miminka při kursech plavání, dojíždím na dané místo konání. V moři jsem fotila dvakrát. Z jednoho focení vyšly fotografe dle mne velice zajímavé – série fotografií Dívka a hlubina. Z druhého nevyšlo nic, neb moře v ten moment bylo plné malých žahavých medúz a modelka, dcera Bára, mi mezi nimi razantně odmítla pózovat (smích).

PDSC_2089-RGB-kopie-1024x681

Máte nějakou veselou příhodu, která se vám při práci udála? Nebo nějakou zajímavost – přece jenom je to opravdu hodně specifické, fotit pod vodou.

Focení pod vodou přímo vybízí k různým komickým situacím, momentům. Ne vždy ale pro každého humorným. Například jeden černoch, kterého jsem fotila, mi zapomněl sdělit, že neumí plavat, tak jsem ho pak naháněla s foťákem v 5 metrech. Vše dopadlo dobře, fotilo se dál… Nebo když jsem fotila na téma „láska“ a dva mladí lidé, kteří se neznali, si dali něco na kuráž. Což pod vodou vedlo k velice rychlému uvolnění. Pro mě to byl konec focení, pro ně začátek něčeho velice příjemného. Nebo když jsem fotila šermíře a před každým zanořením zdůrazňovala, že potřebuji bojovný výraz, urputný, až agresivní, plný odhodlání. Až na monitoru, když jsem stáhla fotky, jsem si všimla, že mě šermíři dokonale poslechli, až na jednoho, který se šťastně a uvolněně usmíval. Prostě si to focení absolutně užíval…

DSC_0060-kopie-978x1024

Tipuji, že otázky v jiných rozhovorech se asi točí kolem těch samých věcí. Je nějaká otázka, která ještě nikdy nezazněla, ale na kterou čekáte a ráda byste na ni odpověděla?

Co mě napadá v tento moment jsou určitě otázky týkající se budoucnosti, blízké i té vzdálené. Jaké plány, projekty…
Jen myšlenka… nápadů mám spousty, levné varianty jsem již za tu řádku let vyčerpala. Zůstávají větší vysněné fotografické vize. Ty ale, jak nikde zatím nezaznělo, neb focení by mělo stát a u mě jednoznačně stojí na ideologii, potěšení z cesty k cíli, radosti ze samotné práce atd., jsou dosti nákladné. A tak se musím sakra ohánět, abych si ty své sny splnila. Zde se tedy s nadsázkou nabízí otázka: „ Nebyl by tu někdo, kdo by do toho šel se mnou?“

DSC_0045-999x1024

DSC_0029-1024x944

DSC_0050-870x1024

DSC_0064uu-1024x483

ALI_5355u-1024x726

grafiMX-661x1024

11062311_377234382479479_887292260410709081_n

„Za oponou“ – Alice při tvorbě svých fotografií. Snímek vlevo dole zachycuje práci na autorském projektu Šermíři, který byl oceněn titulem Qualified European Photographer

DSC_0113-1024x732