Derweze („vrata“ z turkmenštiny, pozn.red.) je plynový kráter v Turkmenistánu, nachází se 90 kilomentrů od vesnice Erbent. Místní a cestovatelé mu říkají „pekelná vrata“ či „dveře do pekel“. V roce 1971 sovětští geologové objevili koncentraci plynu pod zemí a při průzkumném vrtání narazili na kavernu (dutinu), kvůli které ze zem propadla a vznikla tak velká díra, naplněná plynem. Všechna technika se při tomto incidentu propadla pod zem, nejsou přitom evidovány žádné úrazy ani úmrtí.

Aby plyn, vycházející z tohoto kráteru neublížil zdraví lidí a zvířat v okolí, bylo rozhodnuto plyn zapálit. Geologové předpokládali, že požár bude trvat několik dní, ale zmýlili se. Od této doby kráter hoří bez přestání ve dne v noci. Ohnivý kráter má průměr kolem šedesáti metrů a hloubku dvacet metrů – nikdo, kdo se dostane do této pekelné díry, nemá šanci na přežití. Plyn proudí z hloubky a tvoří mnoho různých ohnisek, některé jsou až 15 metrů velké.V listopadu roku 2013 se známý cestovatel George Korounis z Kanady za finanční podpory National Geographic spustil na dno kráteru pro odběr vzorků a provedení výzkumu. Samotné vzorky mohly být velkým úspěchem v tomto výzkumu, ale výsledek předčil očekávání: v odběrech ze dna kráteru našli bakterie, které jsou schopny existovat při takto vysokých teplotách a přitom se nevyskytují na povrchu Země. Toto zjištění posunulo o kus dál výzkum jiných planet, které svými teplotami a prostředím připomínají právě toto pekelné místo.

Nehledě na nebezpečí, které představuje tento ohnivý kráter, místo zůstává volně přístupné, kolem projíždí dokonce i nákladní auta a místní prochází v bezprostřední blízkosti. Kráter také láká spoustu cestovatelů.