Hitler o sobě často tvrdil, že je něco jako frustrovaný umělec a že umění bylo jistě jeden z jeho hlavních zájmů v průběhu jeho života. Během svého pobytu ve Vídni prodal pravděpodobně několik stovek obrazů a pohlednic, z nichž se však dochovaly jen některé. Hitler se totiž po roce 1938 rozhodl zakázat reprodukci svých děl. Těžko uvěřit, že jeden z největších diktátorů historie tak vášnivě miloval umění. Ostatně víme, že na vídeňské umělecké škole pro něj nebylo místo, ale to s odstupem času vlastně ani nevadilo – vášniví sběratelé umění Třetí Říše sbírají jeho díla dodnes, a je vcelku možné, že pro ně máme pochopení; Hitlerovy obrazy jsou totiž vzhledem k jeho politickým činnostem paradoxně nevinné, krásné a na první pohled plné duševního klidu.

Frederic Spott ve své knize Hitler a síla estetiky o Adolfovi tvrdí, že bral svou uměleckou stránku velice vážně. Jeho díla komentuje slovy: ,,Měl špetku talentu – alespoň v kreslení budov – ale v technice byl samouk. Jako většina amatérů začínal malováním jednoduchých krajinek. S téměř nulovou originalitou a mizivou odbornou přípravou však dokázal napodobit akvarel, výtisky jižní Německé školy a pohlednice, které byly v té době velice populární. Navíc musel malovat něco, co by jako neznámý a netalentovaný umělec mohl dobře prodat a tím byly laciné napodobeniny známých míst (str. 125).“

Mnohá Hitlerova díla byla po druhé světové válce vydražena v aukcích za desítky tisíc dolarů. Jiné obrazy byly zabaveny americkou armádou a dodnes jsou majetkem USA.

xOogTgKz.jpg.pagespeed.ic.SAivXaEkXg

xDf3li3i.jpg.pagespeed.ic.KLwgENm2F0

The_Courtyard_of_the_Old_Residency_in_Munich_-_Adolf_Hitler

seaside

AHTearoomOA

AHTrolleyCar

AHWhiteOrchidsF

HermannsMillOA1

hitler01

AHPerchtoldsdorgChurchCastleOANoFlash

AHMunichOperaHouseFCU

AHLandscape

AHCastleOANFLarge

514DV5oh

AHGermanTanksOA
Zdroj