Jedním ze způsobů, jak upozornit na sebe  a svou hudbu, je nezapomenutelný obal alba. Mnozí hudebníci proto kontaktují skutečné umělce, jiní umisťují na obal svou podobiznu, a někdo využívá pohledů do ulic. Díky servisu Google Street View se můžeme podívat na místa, která jsou zvěčněna na obalech populárních alb. Krom toho se můžeme podívat, co se změnilo od té doby.Oasis — (What’s the Story) Morning Glory

J1

Na obálce tohoto alba z roku 1995 je zobrazena Berwick Street v Londýně, která v té době byla takovým malým hudebním královstvím. Po celé ulici bylo množství malých hudebních obchůdků, kde se dalo sehnat téměř všechno. Obchod Sister Ray, který uvidíte po levé straně, funguje dodnes.

PJ Harvey — Stories from the City, Stories from the Sea

J2

Stories from the City, Stories from the Sea se dostalo na osmé místo z padesáti nejlepších ženských rokových alb dle časopisu Rolling Stone. Na obalu vidíme PJ Harvey, která jde po Sedmé Avenue u Times Square.

Led Zeppelin — Physical Graffiti

J3

Čtvrť East Village v New Yorku se téměř nezměnila od roku 1975, kdy ji Roy Harper vyfotil pro obal alba Led Zeppelin.

Pink Floyd — Animals

J4

Nad elektrárnou Battersea v Londýně již nekrouží několik nafukovacích prasat, která byla vypuštěna speciálně pro legendární album skupiny Pink Floyd. Jinak se zdejší krajina téměř nezměnila, což nebude trvat dlouho. Po výstavbě mrakodrapu Nine Elms už nic nebude, jako dřív.

The Beastie Boys — Paul’s Boutique

J5

„Pólův butik“ již na rohu ulic Ludlow a Rivington. Od roku 1989 uběhlo dost času, aby ho zaměnil obchod „Tři opice“.

Creedence Clearwater Revival — Willy and the Poor Boys

J6

Když byla v roce 1969 dokončena nahrávka Willy and the Poor Boys, účastníci kapely vyšli ze studia, a ujeli kolem 5 kilometrů ke křižovatce ulic Hollis a Peralta. Tam je Basul Parik vyfotil, jak vychází z obchodu s masem Duck Kee Market. Tato budova již bohužel neexistuje.

Eminem — The Marshall Mathers LP

J7

Fotografie pro toto album pochází z roku 2000, rapper sedí u vchodu domu, ve kterém strávil své dětství. Dům se nachází na ulici Dresden nedaleko křižovatky s ulicí 8.Mile – tou samou ulicí, která se proslavila díky stejnojmennému filmu. Samotný dům ale nedávno shořel.

Jackson Browne — Late for the Sky

J8

Tento obal byl inspirován obrazem René Magritte „Říše světla“. Tento dům objevil Bob Seldemann na ulici v jižní Pasadeně, USA v několika kilometrech od Highland pakrku, ve kterém si Jackson často hrával, když byl malý. Fotograf ale přidal nebe z jiné fotografie, aby dosáhl efektu z obrazu Magritte – v roce 1974 to bylo dosti neobvyklé.

The Streets — Original Pirate Material

J9

Pro toto album byl použit snímek německého fotografa Ruta Bleese Luxemburga, který byl vytvořen v roce 2002. Fotografie se jmenovala „Towering Inferno“. Samotná budova je součástí obytného komplexu Kestrel House v londýnské čtvrti Islington.

Rush — Moving Pictures

J10

Legendární kanadská roková skupina použila snímek před budovou parlamentu provincie Ontario (Toronto, 1981).

Bob Dylan — The Freewheelin’ Bob Dylan

J11

22-letý Bob Dylan jde se svou přítelkyní Suze Rotolo po ulici Jones Street ve West Village, New York.

The Beatles — Abbey Road

J12

Obálka alba Abbey Road byla vytvořena právě na Abbey Road. Je to zřejmě nejznámější obal „z ulice“ v historii rockové a popové hudby. Zmíníme se, že pracovníci Westminsterského opatství jsou nuceni každé 3 měsíce přemalovávat zeď (která je přímo naproti přechodu) kvůli nadpisům fanoušků, a dopravní značky jsou v této ulici umístěny mnohem výš, než jinde kvůli častým krádežím.

Zdroj/Source