Britové jsou známí tím, že si na tradicích opravdu zakládají. To jde znát především o Vánocích, které obvykle doprovází velká výzdoba a tématické akce. Do tohoto vánočního veselí spadá i tradiční Santa Dash, tedy běh lidí v převleku Santy. Nejedná se o žádný kýčovitý výstřelek, jak by se mohlo zdát. Všichni běžci svou účastí přispívají na charitu. Tato akce však není jen britskou záležitostí, běhy jsou organizovány po celém světě. Obvykle se mezi sebou státy předhánějí v tom, kdo bude mít největší účast. Liverpool pokořil světový rekord dvakrát, avšak minulý rok jej porazilo americké Las Vegas. V tomto roce se svými 8500 běžci získal Liverpool svůj titul nazpět.

Protože nejsem zrovna nadšenec pro běhání a maratony, rozhodla jsem se zúčastnit pouze jako pozorovatel s fotoaparátem. 🙂 Akce měla již od začátku příjemnou atmosféru a přestože před sebou měli běžci 5 kilometrů dlouhou trasu v melancholickém počasí a velmi silném větru, většinou na přihlížející mávali, zpívali si a hlasitě se povzbuzovali. Většina běžců měla klasické červené převleky, avšak někteří fanoušci fotbalového klubu Everton FC se rozhodli ukázat v modrém.

IMG_8233P

Kolem deváté ráno se „Santové“ shromažďují na startu..

IMG_8238

A přesně v 9:30 běh začíná.

IMG_8306P
IMG_8324P
IMG_8325P
IMG_8334IMG_8343P

IMG_8372

V cíli již čekají „Santovi pomocníci“, aby všem běžcům poblahopřáli.

IMG_8387

Po skončení někteří Santové běželi ke stánku s alkoholickými nápoji..

IMG_8395

Poblíž běžecké trasy je Beatles hotel „Hard Days Night“, na němž jsou sochy členů skupiny – také oni byli oděni do svátečního.