Fotografku Beth Moon, která strávila neuvěřitelných čtrnáct let fotografováním nejstarších stromů na světě, jsme vám již představili v dřívějším článku. Nyní se Beth vrátila s novou sérií Diamond Nights, ve které tentokrát nafotila nejstarší stromy na světě pod hvězdnou oblohou. „Tato série byla inspirována dvěma vědeckými studiemi, které zkoumaly pouto mezi stromy a hvězdami,“ vysvětluje Beth na svých stránkách. První studie, která byla provedena na univerzitě v Edinburghu, zjistila, že kosmické záření má na růst stromů obrovský vliv. Druhá studie, provedená matematikem Lawrencem Edwardsem, poukázala na souvislost mezi růstem pupenů a konjunkcí Měsíce a se stromem související planety. Edwards v zimních obdobích zkoumal živá poupata a po několika tisících pozorovaných poupatech se ukázalo, že všechny sledují přibližně čtrnáctidenní rytmy. Pulsy těchto rytmů probíhají vždy tehdy, když Země, Měsíc a třetí – pro každý rostlinný druh specifické – nebeské těleso stojí v jedné řadě. Pokud byste se o této studii chtěli dozvědět více, veškeré informace naleznete zde.

Beth zabralo vyhledávání zajímavých stromů po celé Jižní Africe, Botswaně a Namibii několik měsíců. Za dne se vydávala do neoznačených terénů, aby našla ideální a izolované oblasti. Dané místo si označila kameny a ve své cestě, na které za celou dobu nepotkala živou duši, pokračovala dále. V noci se na označená místa vracela a pomocí expozičního času, který zabraňuje zachycení hvězd v pohybu, zobrazila strom v magické a hvězdné podobě.

V noční přítomnosti stromů se Beth cítila jako v oceánu. Zůstala s nimi totiž celé hodiny sama, daleko od civilizace a hluku. Výsledné fotografie poté pojmenovala podle souhvězdí, která daný strom obklopují v pozadí na hvězdné obloze.

Aludra

Aludra

Andromeda

Andromeda

Ara

Ara

Corvus

Corvus

Fornax

Fornax

Hercules

Hercules

Hydra

Hydra

Lacerta

Lacerta

Lyra

Lyra

Octans

Octans

Orion

Orion

Polaris

Polaris

Tucana

Tucana

Vela

Vela

Volans

Volans