Představte si klasickou galerii. Světlou místnost, kde na holých zdech visí v nekonečných řadách jeden obraz vedle druhého a z rohu na Vás občas vykoukne nějaká ta socha. Na tento stereotyp však můžete na výstavách ruského umělce a vědce Vladimira Aniskina zcela zapomenout. Jeho umění totiž pouhým okem neuvidíte, budete k tomu potřebovat mikroskop nebo, přinejmenším, zvětšovací sklo.

Zdá se to téměř neuvěřitelné, ale jeho miniatury často měří pouhé desetiny až setiny milimetru. Pro lepší představu, jejich rozměry jsou tak malé, že umělci umožňují zobrazit je například na řezu lidského vlasu nebo v uchu krejčovské jehly.

nikolai_aldinin02

Přístroje k sestavování svých mikrominiatur si Aniskin musí vyrábět sám a i s nimi pracuje pod mikroskopem. Jako materiál používá např. kousky různých kovů, zj. platiny, ale třeba i částice prachu nebo lidských vlasů. Aby co nejvíce omezil třes v rukou a puls krve v prstech, snaží se jednotlivé části díla přikládat mezi údery srdce. Na každý pohyb tak má přibližně půl sekundy a může trvat i několik měsíců, než jednu miniaturu dokončí. Navíc, jak sám říká, stačí jediný špatný pohyb a veškeré úsilí přijde vniveč.

S nekonečnou trpělivostí se neustále zdokonaluje a přichází s novými šokujícími díly. Vytvořil tak například několik šachových postaviček na zrnku máku, karavan velbloudů v uchu jehly, vlajku ruské federace na řezu lidského vlasu a mnoho dalších.

V roce 2016 se dokonce zapsal do Guinnessovy knihy rekordů jakožto tvůrce nejmenší knihy na světě. Povedlo se mu vytvořit dvě knížečky o rozměrech 0,07 x 0,09 milimetrů. Listy tvoří ultra tenký polyesterový film a dohromady drží díky dvěma wolframovým drátům. Celá knížka je pak prezentována na zlatém plíšku, který je upevněný do rozpůleného zrnka máku.

HT_world_smallest_book_jt_160301_v16x9_16x9_992slide_273622_1961575_free

slide2jpevladimir_aniskin_workingslide5