Asi vás nepřekvapí, že následující vynález, který lze označit za nejmenšího robota na světě, má na svědomí zrovna Japonsko – země, která je proslulá vývojem nejrůznějších robotů. Abychom byli přesní, jedná se o americko-britský a japonský projekt, na němž se podílejí badatelé z MIT (Massachusetts Institute of Technology) a Sheffieldské univerzity společně s jejich japonskými kolegy z Tokyo Institute of Technology.

Když Karel Čapek psal ve svém nejznámějším díle R.U.R. o robotech, pravděpodobně netušil, že ve 21. století se budou polykat! Tento robot zvaný „origami“ má totiž podobu malé kapsle, která se vám s přehledem vejde na dlaň ruky a aby origami robot dostál svému účelu, je třeba tuto kapsli spolknout. Uvnitř vašeho těla se poté rozbalí a v tom okamžiku je minirobot schopen plnit úkoly. To zní úžasně, že?



Toto miniaturní zařízení však bylo vynalezeno za jasným účelem. Jak je zmíněno ve videu pod článkem, každý rok více než 3 500 lidí v USA spolkne malou baterii. Pokud taková baterie uvízne v žaludku, namísto aby ji tělo samo vyloučilo, může nám tam nadělat pořádnou neplechu. Přesně pro takový případ právě vznikl origami robot, který díky magnetu baterii dokáže zachytit a ze žaludku bezpečně odstranit. Ovládání pohybu je možné prostřednictvím magnetického pole.

Ačkoliv byl robot vyvinut za účelem odstraňování nežádoucích předmětů z trávicího traktu, jeho potenciál se zdá být daleko vyšší. Na závěr je třeba ještě zmínit, že projekt se zatím nachází ve fázi experimentu.