Pokud se chystáte na dovolenou, je třeba se pořádně připravit: zajistit si pojištění, zabalit léky, které se v konkrétním místě můžou hodit, a také zjistit, kam se obracet v možných krizových situacích. Kromě těchto celkem standardních úkonů jsou ale i další záležitosti, na které je třeba si dávat pozor, pokud jedete k moři. A nemluvíme o kapsářích a podvodnících. Pobyt ve špatnou chvíli ve špatném místě vás může stát život. Takzvané rip proudy (rip current) představují velké nebezpečí pro ty, kdo na ně není připraven, a neví, jak v dané situaci reagovat. Rip current je zpětný proud, který vzniká po naražení vln na břeh – voda silným proudem odtéká zpět do oceánu.

T1

Místo mezi vlnami je omezené, což způsobuje vysokou rychlost a sílu odtoku – rychlost může dosahovat 2,5-3 m/s. Tento jev je přirozený a může se vyskytovat téměř ve všech lokalitách na světě, nejčastěji se však objevuje v mělkých vodách u plochých písečných břehů.

Schématicky zobrazený rip current

Schématicky zobrazený rip current

Ripový proud můžete zpozorovat ze souše, a v takovém případě je lepší se mu vyhnout velkým obloukem. V 80% případů se ale objevuje nečekaně a i to je důvod, proč je tak nebezpečný. Většinou je rip 2-3 metry široký a 50-100 metrů dlouhý, voda v takovém případě proudí rychlostí kolem 4-5 km/h. Takové ripy jsou méně nebezpečné a dají se snadno přečkat. Jiné ale dosahují šířky 50 metrů, délky 300-400 metrů a rychlosti až 15 km/h. Rip current vzniká vždy u břehu a to znamená, že pokud stojíte ve vodě po pás nebo po prsa, může vás snadno „chytit“ a odnést. Většinou se to stává právě těm, kteří neumí moc plavat a proto nechodí daleko od pláže. I zkušeného plavce může tato situace zastihnout, a pokud neví, jak se v takovou chvíli chovat, výsledek může být tragický.

T3

Jak si všimnout a vyhnout se  ripovému proudu: rip může vypadat jako linie vzdouvající se vody kolmo k břehu; takový proud poznáte podle plochy, kde je voda výrazně jiné barvy – např. moře je světle modré a uvidíte pruh vody podstatně světlejší nebo tmavší; část s bublinami, pěnou, s řasami, která se stabilně pohybuje od břehu do moře; v souvislé linii vln vidíte několikametrovou mezeru.

T5

Pokud se vám nepoštěstilo a dostali jste se do ripu: NEPANIKAŘTE! Pamatujte si, že každý rip má omezenou šířku. Osudovou chybou je snaha plout proti proudu: zásoba sil se rychle vyčerpává a o to těžší je dostat se na břeh. Je třeba plavat souběžně s břehem: má-li rip šířku kolem 2-3 metrů, velmi rychle se z něj dostanete. ANALYZUJTE SITUACI! Pokud plavete souvisle s břehem, a nedaří se vám z proudu dostat, znamená to, že je široký (má 20 metrů a víc). V takovém případě přestaňte spotřebovávat energii a počkejte. Zpětný proud obvykle po 3-4 minutách zmizí. Poté odplujte cca 50 metrů podél břehu a zamiřte si to k pláži. Pamatujte si, že rip vás nezatáhne na dno. Mějte chladnou hlavu a šetřete síly.

T6

Zdroj fotografií: www.fitbrain.com