Když jsem se vydala fotit reportáž na vychvalovaný street art a graffiti festival Upfest v jihoanglickém Bristolu, byla jsem plná očekávání a v hlavě mi kolovaly nejrůznější otázky. Kolik může největší street art festival v Evropě zaměstnat umělců? Bude se malovat jen na plátna a kartony nebo skutečně i na fasády reálných domů? Jaký styl a témata asi letos pofrčí? A kolik diváků může toto pouliční umění nalákat? Odpověď na tyto otázky a spoustu dalšího jsem pro vás připravila v následujících řádcích a fotografiích.

upfest 2015

Už když se blížím k budově Tobacco Factory, kde má Upfest základnu, je mi jasné, že rozhodně nepůjde o žádnou okrajovou záležitost pro pár skalních fanoušků. Celá hlavní ulice, South street, je doslova narvaná k prasknutí. Veselé hloučky návštěvníků se hrnou nejen po chodnících, ale v několika proudech i po silnici, a tak místní doprava v podstatě stojí. Úspěšně se procpávám směsicí stojících troubících aut a lidí, abych se dostala do hlavní budovy, kde si potřebuji vyzvednout fotopas a mapku, kde jsou zakreslena všechna místa, kde pozvaní umělci tvoří.

upfest street art

Na letošní ročník se sjelo 250 umělců z více než 25 zemí světa, kteří se věnují nejrůznějším street art technikám. Mezi ty patří vedle klasického sprejovaného graffiti také šablony, nálepky, wheatpasting, mozaiky nebo 3D street instalace. Mezi letošními umělci jsou potom takové ikony jako Guy Denning, Martin Ronn, Thierry Noir, Ink Soup, Diogo Galvao, Tom Blackford, Zelda Bomba a spousta dalších. Jejich úkolem je během jednoho víkendu proměnit městskou část Bedminster k nepoznání a jak během následujících hodin zjišťuji, moc dobře se jim to daří. Dovolte mi tedy alespoň stručně představit pár z nich.

Giusi Tomasello – sicilská umělkyně, která se před deseti lety přestěhovala do Londýna, aby se mohla věnovat své street artové vášni. Pracovala jako návrhářka potisků látek a ilustrátorka pro luxusní módní značky a sama tvrdí, že maluje a kreslí každý den. Mezi její hlavní inspirace patří 60. léta, spiritualita, pohádky, hudba, temnota a posedlost.

bristol upfest katka cestuje 2015 (1)_1

Luis Seven Martins – brazilský výtvarník, vystupující pod nickem L7m. Narodil se v roce 1988 v Sao Paulu a jeho vztah k výtvarnému umění začal už v raném dětství. Malování ho vždycky bavilo a rád se (často velmi úspěšně) účastnil nejrůznějších soutěží. Se sprejem si začal hrát ve třinácti letech, kdy ho zaujala především jeho kombinace s dalšími technikami, jako je čínský inkoust, latex, pastely a akryl. Nejvíce se proslavil svou sérií obrazů nádherných barevných ptáků, kteří zdobí zdi starých domů v jeho rodném městě.

upfest parrot

Stephen Quick – mladý bristolský umělec, který produkuje svá street artová videa pod značkou Splintered studios. Miluje současnou pop kulturu a snaží se, aby to v jeho dílech bylo pořádně znát. Rád si také půjčuje nejrůznější výtvarné techniky z historie a zkouší, co se s nimi dá dnes všechno provádět.

bristol upfest katka cestuje 2015 (19)_1

Julieta XLF – živé barvy disponují neuvěřitelnou silou. Tímto heslem se řídí i tato španělská umělkyně (33), která tohoto daru barev využívá už jedenáct let ve svých dílech, ať už v interiérech nebo na venkovních zdech. Žertovný půvab jejích obrazů umocňují kreslené postavičky vyzařující zvláštní klid, které dodávají jejím dílům nezaměnitelný charakter.

katka cestuje upfest 2015 bristol (11)

Martin Ron – argentinská street art celebrita a malíř nástěnných děl. Už od deseti let ho kamarádi a známí prosili, aby jim vyzdobil zdi pokojíků a dokonce (na požádání) vymaloval svou vlastní školu. Martinova díla zahrnují zvláštní mix surealistických prvků a každodenních okamžiků. Ve svých velkoplošných obrazech často využívá techniku 3D, kterou má mistrovsky zvládnutou a jeho díla tak téměř vystupují ze zdi.

katka cestuje upfest 2015 bristol (5)

Kromě samotných street art a graffiti umělců na Upfestu 2015 řádili nejrůznější DJové, muzikanti a prodejci designového urban oblečení. V rámci doprovodného programu si návštěvníci také mohli užít nejrůznější dílny a workshopy, kde bylo možné si pod vedením zkušených street art mistrů vytvořit své vlastní šablony nebo se podílet na malbě  obrovské několikametrové bedminsterské zdi.

street art bristol

Výtěžek celé akce byl potom věnován kam jinam než zpět na ulici, odkud celé toto umění vzešlo. Konkrétně do nadace NACOA, která poskytuje bezplatnou telefonickou pomoc dětem, jejichž rodiny jsou postiženy alkoholismem rodičů.  Já osobně jsem byla i hodně překvapená složením návštěvníků. Pokud jsem od nás zvyklá, že o street art a graffiti se zajímají mladí, převážně alternativní lidé, v Bristolu je tomu úplně jinak. S mapkami a na krku připravenými foťáky si to tu trajdali vystylovaní důchodci a s notýsky či vytištěnými plakáty tu za svými oblíběnými street artisty běhaly žadonit o podpis malé děti v doprovodu svých rodičů. Prostě… jiný kraj, jiný mrav. Každopádně veškeré předsudky jsou v tomto neuvěřitelném mixu pouličního umění leda tak na dvě věci :). Posuďte sami.

bristol upfest katka cestuje 2015 (26)_1

11143283_1455409254765356_6304928585727002250_o

bristol upfest katka cestuje 2015 (17)_1

bristol upfest katka cestuje 2015 (9)_1

bristol upfest katka cestuje 2015 (7)_1

katka cestuje upfest 2015 bristol (16)

katka cestuje upfest 2015 bristol (26)

bristol upfest katka cestuje 2015 (5)_1

katka cestuje upfest 2015 bristol (13)

katka cestuje upfest 2015 bristol (12)

katka cestuje upfest 2015 bristol (9)

katka cestuje upfest 2015 bristol (4)

katka cestuje upfest 2015 bristol (3)

Na více fotek z tohoto festivalu se můžete podívat na mém blogu Katka cestuje.