Alzheimerovu chorobu popsal poprvé německý lékař Alois Alzheimer v roce 1907. Tehdy nemoc považovali za vzácnou, v dnešní době však postihuje každého dvacátého člověka nad 65 let. Jedná se o příčinu demence, která se projevuje jako postupné oslabování inteligence, schopnosti rozpoznávání a paměti. Vede i ke změně osobnosti, apatii a k závislosti na každodenní pomoci jiného člověka. Choroba se začíná projevovat pozvolna; u nemocného se nejdříve zhoršuje krátkodobá paměť. Postupně má člověk čím dál větší problémy s vyjadřováním, rozhodováním, nedokončuje myšlenky, je zmatenější a mění se celá jeho osobnost.

Pro lidi s Alzheimerovou chorobu je svět zmatené a děsivé místo, proto vznikají programy, které dovolují lidem s demencí malovat a kreslit jejich myšlenky, emoce a vzpomínky. Umění se stává jejich hlasem. I William Utermohlen se rozhodl porozumět své mysli právě skrze malování autoportrétů. Alzheimerova choroba mu byla diagnostikována v jeho jednašedesáti letech.

Muž zdokumentoval průběh svojí demence v trýznivých autoportrétech

1. autoportrét – Vznikl v roce 1967, kdy William ještě o své nemoci nevěděl.

Jeho malby a kresby poskytují strašlivý pohled na zničující důsledky nemoci. Utermohlenova tvorba se postupně stala více abstraktní, plošší a méně detailní. V roce 2000 se mu paměť a zručnost zhoršila natolik, že jeho autoportréty víceméně zahrnují jen načrtnutou lebku se základními stíny obličejových rysů. Roku 2006 o něm manželka Patricia napsala esej, ve které mimo jiné stojí: „Na těchto obrázcích vidíme s jakou srdcervoucí intenzitou se William snažil vysvětlit své „nové já“, své obavy a smutek.“ Po jeho smrti v roce 2007 prohlásila: „I když byl nemocný, vždycky kreslil, každou minutu každého dne. Já říkám, že zemřel v roce 2000, protože byl navždy pryč už tehdy, když nemohl kreslit. Skutečně skonal v roce 2007, ale to už nebyl on.“ Výsledná série tak slouží jako umělecký, lékařský a osobní záznam muže, který bojoval s demencí.

Muž zdokumentoval průběh svojí demence v trýznivých autoportrétech

1996 – Rok poté, co mu byla choroba diagnostikována.

alzh4

1996

alzh3

1997

alzh5

1997

alzh6

1998

alzh7

1999

alzh1 (2)

2000 – Jeho poslední autoportrét. Zemřel o sedm let později.