Pro Odise Craiga není umění pouhým koníčkem. Je to součást dlouhodobé terapie. Asi před 40 lety si Odis při fotbalovém utkání nešťastnou náhodou zlomil třetí a čtvrtý krční obratel. Zůstal ochrnutý od ramen dolů. Jeho mysl ale zůstala v perfektním stavu a i když rád opakuje filosofické moudro „vědění je moc“, stejně pro něho bylo složité se s ochrnutím vypořádat. Po náročné rehabilitaci mu byla terapeutem doporučena umělecká třída, kde by mohl zkusit rozvíjet i jiný potenciál, který se v něm skrýval – smysl pro umění.

I když pracoval velmi pomalu, zkusil se zapsal na University of California State Fullerton. V roce 2012, kdy byl v zasloužilém věku 61 let, studium dokončil a momentálně se specializuje na kreslení a malování. Je těžké si představit, jak se kreslí bez pomocí rukou, ale Craig zvládl impozantní techniku. Zjednodušeně by se dalo říct, že maluje ústy. Štětec má připevněný na podstavci k jeho invalidnímu vozíku.Svou absolventskou výstavou dokázal nadchnout mnoho lidí – nejen, že v něm vidí nadaného umělce, ale i jistý druh síly a nevyčerpatelné motivace (byl totiž jediným postiženým umělcem ve třídě). Díky uživateli Hubbanaut jeho výtvory lidé znají i na internetu. A i přes svůj hendikep je ztělesněním pozitivity, která je prý až nakažlivá. V dílech je jeho pozornost věnovaná detailům realistických krajin, ale má také nadání vystihnout portréty lidí a zvířat.

„Hodně lidí se mě ptá: jak to děláš? Odpovídám: snažím se jen být člověkem, stejně jako jsi ty,“ komentuje s radostným úsměvem Craig.

OdisCraig1 OdisCraig2 OdisCraig3 OdisCraig4OdisCraig6 OdisCraig7 OdisCraig8 OdisCraig9 OdisCraig10 OdisCraig11 OdisCraig12 OdisCraig13 OdisCraig14 OdisCraig15 OdisCraig16