Pomoci nevidomým teď může absolutně každý – pro to bude třeba jen pár minut denně a speciální mobilní aplikace. Tým inženýrů v čele s Hansem Wibergem představil projekt „Be my eyes„.

Nevidomí a lidé se špatným zrakem se denně dostávají do situací, které je složité nebo nemožné vyřešit svépomocí. Pokud například lékárnička, která je speciálně uspořádaná, spadne na zem a léky se rozsypou, nevidomí nedokážou rozlišit, co je co. Vyjdou-li z autobusu v neobydleném místě, můžou se splést a sotva najdou ihned nějakou pomoc. Takové situace se lidem s postižením zraku stávají běžně – a ti zdraví se nikdy ani nezamýšlí nad tím, jak to může zkomplikovat život. Odteď každý nevidomý má šanci na okamžitou pomoc v obtížné situaci, a každý, kdo by chtěl pomoci, má šanci to jednoduše udělat.

Princip aplikace je vcelku jednoduchý – při registraci v aplikaci musíte udat, zda jste člověk, který potřebuje pomoc, nebo dobrovolník, ochotný ji poskytnout lidem v nesnázích. Dále v případě potřeby nevidomý dává signál, že má problém a aplikace náhodně vybírá registrovaného dobrovolníka. Pokud vybraná osoba v tuto chvíli nemůže odpovědět, program vybírá dalšího z řad dobrovolníků, dokud se nenajde někdo „volný“. Dále nevidomý popisuje situaci, pomocí kamery ukazuje to, co nemůže vidět sám a čeká na odpověď.

3pSAWwdhp5o

Prozatím se všechna komunikace uskutečňuje v angličtině, ale s vývojem projektu se budou přidávat další jazyky.

Stvořitel aplikace Hans Jørgen Wiberg má sám zrakové postižení. Tento nápad dostal ještě v roce 2012 a představil ho na Startup Weekend v Dánsku. Dnes je projekt již funkční a velmi rychle nabírá na popularitě. Dle novin The Telegraph je nyní v systému registrováno kolem 8,5 tisíc nevidomých a kolem 103 tisíc dobrovolníků. Zatím je aplikace dostupná jen pro uživatele iPhonu, ale zanedlouho výrobci slibují představit i verzi pro Androidy.

QRQebmPS17c