Přesýpající se duny, modré obleky beduínů, žhavý písek ve dne a vlezlý chlad v noci. To vše si David Hainall vyzkoušel, aby mohl přinést snímky marocké části Sahary. A oblíbil si ji natolik, že se do ní jako průvodce vrací.

„Pouštní oblast Erg Chebi se rozkládá nedaleko marocko-alžírské hranice a pro turisty je místem, kde se asi nejsnadněji seznámí se Saharou,“ říká David Hainall. „Erg je pojmenováním písečné pouště, protože Sahara má mnohem víc než jen tu jednu písečnou tvář. Duny Erg Chebi, stejně tak jako Erg Chigaga, jsou přes sto metrů vysoké a místní se je snaží „prodat“ co nejlépe. Nemyslím tím, že by rozprodávali pouštní pozemky, ale dělají co mohou, aby nabídli turistům více atrakcí. Už nestačí jen pohled na barevné křivky dun, jež nejlépe vyniknou v zapadajícím slunci ze hřbetu velblouda. Najmou se beduíni, aby zabubnovali své rytmy, v poušti lze přespat a dokonce i na snowboardu si některou z nich sjet. Vlastně mě napadá, že místo „snowboard“ bych měl říkat „sandboard“. Je to na jednu stranu krásné, ale upřímně musím říct, že přece jen strávit noc, nebo několik nocí, v poušti sám, mimo organizovanou skupinu, je zážitek mnohem většího kalibru,“ dodává David Hainall s pousmáním.

Vítejte v poušti

Vítejte v poušti

Světla západu

Světla západu

Pískoboardování

Pískoboardování

Pískoboardování

Pískoboardování

Vlnění dun

Vlnění dun

Erg od obzoru k obzoru

Erg od obzoru k obzoru

Vlnění. Chybí jen zvuk převalujících se zrnek písku

Vlnění. Chybí jen zvuk převalujících se zrnek písku

(Ne)ztraceni v poušti

(Ne)ztraceni v poušti

Víte, že slovo beduín pochází z arabského badawí - neusazení?

Víte, že slovo beduín pochází z arabského badawí – neusazení?

Pouštní pouť

Pouštní pouť

Prostě... erg!

Prostě… erg!

Autoportrét

Autoportrét

David Hainall končí se svým učitelským povoláním mimo jiné proto, aby se s větším nasazením mohl věnovat svým vášním, mezi nimiž dominuje cestování a fotografování. Proto není náhoda, že patří k zakladatelům cestovní agentury Foto-trip. „Je to jednoduché, fotografové na každé výpravě neuvěřitelně zdržují. A na expedici s námi zdržují všichni, takže to co jinde obtěžovalo, je u nás normou. A mít čas na snímky je pro fotografa dost důležité.“ Davidovy snímky si můžete prohlédnout nejen na serveru idnes.cz či v portfoliu časopisů, které jeho snímky publikují, ale v mnohem větší míře na jeho webových stránkách. A pro Creative life slíbil, že určitě ještě nějakou lokalitu zpracuje.