Jednou z nejzajímavějších atrakcí bavorských Alp je bezesporu Berchtesgadener Land. Oblast plná magických vrcholů a skal, které za rozbřesku ještě ozvláštňuje specifická narezivělá kresba malovaná vycházejícím sluncem. Není divu, že právě sem se rozhodla nastěhovat vládnoucí garnitura nacistického Německa.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Ranní Alpy z jedoucího autobusu. (Foto: Archiv autora)

Být diktátor mělo v tomto případě tu výhodu, že vám nikdo nezabránil vybudovat si to, co chcete, na místě, které jste si sami vybrali. Ponechme stranou plány na zbourání Berlína a jeho přestavbu na nové monumentální hlavní město a věnujme se oblasti vládní kolonie v Berchtesgadenu. Z původní oblasti pro pohlaváry nezbylo prakticky nic, nebo pouze ruiny. Proto je většina bývalé vládní oblasti dnes zalesněná a několik desítek metrů od základů usedlosti Berghof se spokojeně pasou krávy. A daří se jim dobře.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Červenobílý býček pasoucí se jen pár desítek metrů od místa, kde stával Berghof. (Foto: Archiv autora)

Bohužel jsou krávy pravděpodobně jedinými živými tvory, kterém se tady daří. Zbytek této strany hory Kehlstein po nacistech obsadili turisté. Kromě spodní zastávky autobusů na Orlí hnízdo – Kehlsteinhaus jsou zde totiž jedinými budovami pouze hotely. Nejluxusnější z nich je údajně ten, který je postavený na pozemcích po usedlosti patřící největšímu milovníkovi přepychu a veliteli Luftwaffe Hermannu Göringovi. Nicméně i tak je dnes možné si prohlédnout, jaké výhledy mohly být z terasy Berghofu. Jen vám nesmí vadit pár stromů navíc a všudypřítomný zvuk kravských zvonců.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Takový výhled býval z terasy Berghofu. Dnes z ní zbyl jen jeden schod, tento nádherný výhled naštěstí zůstal. (Foto: Archiv autora)

Nejjednodušší způsob, jak se dostat do Berchtesgadenu, je asi s cestovní kanceláří. Na nejrůznějších českých slevových portálech je Berchtesgaden asi nejpopulárnější destinací (hned po moravských vinných sklepech). Díky tomu je ovšem cena bez vstupů poměrně příznivá. Potíží je, že v okolí Orlího hnízda je příležitostí, kam se vydat, mnohem víc a jeden den na všechny zajímavosti určitě nestačí.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Orlí hnízdo. Rozhodně není na úplném vrcholku Kehlsteinu. (Foto: Archiv autora)

V této části se budeme věnovat Orlímu hnízdu, budově Kehlsteinhaus a jejímu bezprostřednímu okolí. Ideální čas, kdy se nacpat do autobusů na Kehlstein, je devátá hodina ráno, kdy vyráží na cestu první spoje. U horní zastávky je třeba rezervovat si autobus na cestu zpět, kapacita je totiž omezená počtem sedadel a neohlášení cestující nejsou připuštěni k jízdě. Na prohlídku Orlího hnízda a vrcholku hory Kehlstein stačí zhruba hodina a půl. Kromě samotného Orlího hnízda, krbu od Mussoliniho a výstavky o historii stavby Orlího hnízda a cesty k němu, se ničeho zvláštního navíc nedočkáte. Původní reprezentativní budova totiž slouží k podobnému účelu i dnes, v současné době je zde restaurace provozovaná spolkovou zemí Bavorsko. Na samotné hoře se pak můžete dočkat kříže věnovaného obětem druhé světové války a po krátké procházce po hřebeni se dostat například k pozici protiletadlové obrany.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Krb z římského mramoru – jedna z největších zajímavostí Orlího hnízda. (Foto: Archiv autora)

Z vrcholku hory Kehlstein je ovšem výhled, po jehož shlédnutí každý pochopí, proč si vysloužil přezdívku Orlí hnízdo. Z nejvyššího bodu široko daleko vidíte při jasném počasí až do Salzburgu (vzdáleného 40 – 50 kilometrů) a zdejší údolí máte jako na dlani.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Salzburg – ve středu fotografie – se z vrcholku hory zdá být na dosah ruky. (Foto: Archiv autora)

Ale i z této pozice vysoko nad světem k vám dolehne dech dějin. Na jedné straně hory vidíte prosperující horské městečko Berchtesgaden a jezero Königssee, ke kterému se v nějakém z příštích článků vrátím, a na straně druhé, určené pro nacistickou elitu, na vás zírá několik osamocených usedlostí a hotelů. To vše se dá najít v místech, kam orli nelétají.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Jezero Königssee z vrcholu hory Kehlstein. (Foto: Archiv autora)