Hip hop, klavír, herectví a kresba. Tomu všemu se věnuje sedmnáctiletý Kristián Mensa z Prahy. V poslední době je o něm stále více slyšet v souvislosti s jeho výtvarným nadáním: Kristián kombinuje běžné předměty s kresbami připomínajícími komiksové stripy. Rozhovor jsme nakonec zvládli i přes osmihodinový časový posun, mladý umělec se totiž teprve za měsíc vrátí z ročního studijního pobytu v Denveru.

Psal jste, že je škola v Americe jednodušší. V čem?

Tak nějak ve všem obecně. Celková známka na konci roku je spíš z úkolů, testy se píší jen občas, tedy alespoň na mojí škole. Jsem rád, že jsem měl možnost na rok „vydechnout“ a pořádně si v hlavě uspořádat, jaké mám vlastně priority, kdo jsem. Kdybych neodjel, možná bych ani nezačal se svými ilustracemi.

klavír

Sladká hra

Na Instagramu vás sleduje přes 22 tisíc lidí, kterým se líbí vaše tvorba. Který z vašich obrázků máte nejraději vy?

Žádný takový nemám. Snažím se vždy přijít s novým nápadem, takže je to těžké porovnávat. Ale moje oblíbené obrázky jsou ty, které baví druhé.

kresby

Gramofon

Pamatujete si, který obrázek vznikl jako první?

První obrázek jsem namaloval někdy ve dvou letech – kreslení mě vždycky bavilo. Ale se stylem obrázků, který momentálně dělám, jsem začal někdy v prosinci. Moc jsem si oblíbil hledat nové a zajímavé předměty, které potom můžu dotvořit kresbou.

Kde hledáte inspiraci – prostě se jen díváte kolem sebe a přemýšlíte?

Ano, asi nějak tak. Snažím se být stále pozorný a hledat potenciální předměty pro své nové obrázky. Většinou to přichází hned, jak spatřím předmět – ani nad tím nemusím nějak moc přemýšlet.

souboj

Souboj

To vypadá, že máte každou chvíli nějaký nápad. S každou novou myšlenkou rychle běžíte pro blok a tužku?

Většinou pracuji pouze s menšími a skladnými předměty. Takže když nějaký objevím, dám si ho do kapsy. Kreslím až doma, v klidu. Ale blok mívám u sebe skoro pořád. Člověk nikdy neví, kdy se bude hodit.

Na dně moře

Na dně moře

Na svých stránkách píšete, že jste také herec…

Ano, na základní škole jsem začal chodit do dramatického kroužku, který vedla zkušená herečka Eva Hodinová, od té doby mě to nepřestalo bavit. Každý rok máme vystoupení a různé soutěže po celé republice. V roce 2009 jsem si zahrál menší roli čerta ve filmu Peklo s princeznou a minulý rok jsem dostal roli v reklamě na videohru FIFA 15.

Kromě toho hrajete na klavír a tančíte. Kde na to berete čas?

Na klavír hraji jedenáct let a tancovat jsem začal před pěti lety, se svým starším bráchou Markem ve skupině Opatow Flavours. Naštěstí ještě všechno stíhám, ale každým rokem je škola těžší a těžší, tak doufám, že budu moct pokračovat ve všech těchto aktivitách.

titanic

Jacku, ne!

kresby

Krokodýl klíčový

zaklínač

Zaklínač

stvoření adama

Stvoření Adama

hrozny

Vzhůru do oblak!

ranní příběh

Ranní příběh

Roztleskávačka

Roztleskávačka

Odplouváme!

Odplouváme!