Říká se, že co Čech, to muzikant. Ale při bližším pohledu se ukáže, že fotografů je tady víc, než muzikantů. Varování: Tento příspěvek není pro ty, kdo trpí arachnofobií, nebo nemají rádi krásné fotky hmyzu!

Václav Hykeš je amatér a samouk. A obojí je mu ke cti, neboť původní význam slova amatér je slovo původu francouzského. Původní amateur, jehož základem je latinské amator (milovník, přítel) naznačuje, že Vašek je milovník focení, který za svou činnost nebere žádnou odměnu. Samouk znamená samostatnou „školu života“, vlastní praxi, dlouhodobé zkoušení a hledání osobní cesty. Jak sám říká: „První zrcadlovku jsem začal používat po státnicích na konci roku 2011 před cestou do Thajska – to už jsem si říkal ze mi starej kompakt nemůže stačit. Proto jsem pořídil canon 600D a pevný 100 mm makroobjektiv. V podstatě až v tu chvíli jsem samostudiem zjistil, co je clona/čas a ISO a jak se navzájem ovlivňují. Jak se člověk zlepšuje, tak má neustále vyšší cíle. Takže třeba fotku, kterou jsem v roce 2012 považoval za opravdu dobrou, bych dnes třeba ani nevystavil (extrémní příklad). Jakmile vychytá to, že fotka nějak vypadá, tak pak začne řešit další věci… jako kompozice – světlo – barvy – pozadí – postprodukce. To jsou pro někoho nepotřebné detaily, ale jak je známo, detail dělá celek.“ Ačkoli rád cestuje, své živé modely nachází v pestré škále i za chalupou kousek od Prahy. Na stráni se zde mimo jiné sluní nádherní pavouci – skákavky. Václavovi nejsou inspirací pavouci či jiný hmyz, ale fotograf Thomas Shahan.

Fascinace pavoukem

Fascinace pavoukem

Složené oči

Složené oči

Z očí do očí

Z očí do očí

Hmyzí detail

Hmyzí detail

Prostě...makro

Prostě… makro

Taky milujete pavouky?

Taky milujete pavouky?

Podobnost s Vetřelcem je čistě náhodná

Podobnost s Vetřelcem je čistě náhodná.

Bizarnost hmyzí říše

Bizarnost hmyzí říše

Arachné byla řecká dívka, podle báje proměněná v pavouka.

Arachné byla řecká dívka, podle báje proměněná v pavouka.

Arachné byla řecká dívka, podle báje proměněná v pavouka

Arachné byla řecká dívka, podle báje proměněná v pavouka.

Blíž už to nejde :-)

Blíž už to nejde 🙂

Jako plyšák by byl pavouk fajn, ale jinak... taky.

Jako plyšák by byl pavouk fajn, ale jinak…

Orosený pohled

Orosený pohled

Žíznivá diptera

Žíznivá diptera

Ne každý má to správné vybavení, ať už se jedná o makroobjektiv, mezikroužky, předsádkové čočky… a tudíž na ty opravdu „makro“ fotky nedosáhne. Piktogram kytičky na těle foťáku je jen šidítkem. Václav Hykeš aktuálně experimentuje s mikroskopovým objektivem se zvětšením 10:1, takže se máme na co těšit. Tak jako Shanan je inspirací pro něj, on může být inspirací pro vás. Co vy na to?