Po vypuštění digitálních fotoaparátů na trh většina lidí po celém světě přestala nechávat vyvolávat fotografie ve fotolaboratořích, odložila své věrné „staříky“ do skříní, či je dokonce vyhodila, v lepším případě prodala do bazaru. A tak skončila dlouholetá éra analogu. Avšak, ne tak docela. Krátce poté, co vyšuměla prvotní nadšenost z nové technologie, nemálo umělců se pomalinku začalo vracet ke svým opuštěným, starým dobrým přátelům.

V 90. letech 20. století se skupina rakouských studentů vydala do Prahy. Ani jeden z nich tehdy určitě neměl tušení, že objeví nový směr fotografování: lomografii. Tato technika je nazvána po sovětském kompaktu Lomo LC-A, ze kterého vznikají opravdu netradiční snímky. A to je to vlastně celé založené na jejich nekvalitě! Lomo totiž nemá klasickou čočku, nýbrž plastovou.
Po návratu do Vídně studenti zjistili, že z aparátu, který v Praze koupili, opravdu nevznikají klasické fotografie. Viděli něco nového – nový směr umění.

Co dělá z fotek pořízených Lomem lomografií? Pokud jste s nimi někdy přišli do styku, zcela jistě jste si všimli sytých, výrazných barev, místy černých okrajů…  vůbec vypadaly po všech směrech jinak. Není proto divu, že se takto náhodou zrodil zcela nový typ umělců: lidé, kteří se omezují na fotografii přesně tak, jak byla pořízena, bez jakýchkoliv úprav. Nový typ trpělivých lidí, kteří si opět chodí vyzvedávat vyvolané fotografie, které se ne vždycky povedou.

Dnes se lomografie přesunula i do sociálních sítí. Byla vám zpočátku názvem trochu povědomá? Vzpomeňte si na Instagram. Nenašli jste tam někdy filtr jménem Lomo? A dokonce ho použili? Pak jste viděli přesně to, co dává skutečným analogovým fotografiím onen nový název.

Nebudu vás už dlouho napínat, ovšem, než se pustíme přímo na obrázky, pronesu ještě pár slov. Pod lomografii se v současnosti často stěhuje celé odvětví analogu. Jestli je to správně, či nikoliv, to je otázka. Nicméně, jak jeden chytrý člověk řekl, můžeme o tom diskutovat, můžeme o tom vést spory, můžeme s tím i nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat.

Pro nové umění v Praze dokonce vznikla i ambasáda. Lomograpy ambasádu najdete v Praze na Malé Straně mezi ambasádou německou a americkou. Tam si můžete nechat vyvolat filmy, prodávají tam i fotoaparáty. Nejoblíbenější lomografické fotoaparáty jsou zejména původní Smeny a zcela nové Diany. Pokud do této kategorie zahrneme i ostatní analogy, pak můžeme uvést i německý Rolleiflex (pozor na to, do jaké země ho zařadíte, dle roku výroby je třeba určit, zda není ještě z Výmarské republiky). Nyní je však už čas podívat se na nějaké ty vzorky a fotoaparáty.

zdroj

zdroj

 

 

 

 

Další fotografie si můžete prohlédnout na mezinárodní stránce lomografie, kde najdete spoustu materiálu z celého světa.