Tyto fotografie jsou důkazem toho, že příroda si umí opravdu vyhrát – zřejmě proto nás jen tak nepřestane fascinovat. Při pohledu na ně je občas zatěžko uvěřit, že se nejedná o výjev z fantasy filmu nebo photoshop, ale opravdové přírodní fenomény.

Moeraki boulders na Novém Zélandě

Tyto takřka dokonale kulaté kameny původně pochází z jílovcových skalisek, které se nachází u pobřeží. Odhaduje se, že přeměna do této podoby trvala kolem 60 milionů let.

1495-934x

Geotermální pole Hverir na Islandu

Oblast na Islandu je plná bublajícího bahna a horkých jezírek – díky tomu ze země uniká pára a tamější příroda tak působí jako ze sci-fi filmu.

2274-934x

Supercely

Supercela je typ bouře, která vzniká jako každá jiná bouře, nakonec však její část rotuje kolem své vertikální osy. V souvislosti se supercelami může vzniknout tornádo.

3185-934x

Díry v mracích

Ty vznikají, když se ledové krystalky v mracích začnou vypařovat.

7116-934x

Špačci

Takto to vypadá, když se shromáždí hejno špačků a vytváří na nebi fascinující obrazce.

8118-934x

Sloupovité čediče

Tyto sloupce vypadají téměř jako umělecké dílo. Vznikly z lávových plošin, které postupem času vychladly a rozlomily se do těchto sloupů.

10111-934x

Ohnivá duha

Zatímco v Evropě se „ohnivá“ duha objevuje vzácně, v Americe bývá k vidění častěji. Vzniká z oblaku složeného z ledových krystalků, od kterých se odráží sluneční světlo.

12124-934x

Migrace motýlů

Motýl Monarcha stěhovavý odlétá při příchodu mrazu za teplem, obvykle ze Severní Ameriky až do Mexika.

1679-934x

Perleťové mraky

Za správných světelných a tepelných podmínek vznikají barevné mraky, které jsou dosti vzácným jevem.

1866-934x

Útěk sardinek

Skupiny sardinek se každé jaro přemisťují do teplejších vod.

1965-934x

Čočkovité mraky

Tyto anomálie vznikají, když vlhký vzduch proudí přes hory do velkých vrstevnatých mraků. Kvůli jejich podivnému tvaru bývají zaměňovány za UFO.

2441-934x

Migrace krabů na Vánočních ostrovech

Na Vánočních ostrovech se během podzimu krabi vydávají za příslibem páření.

2536-934x

Flekaté jezero v Kanadě

Toto jezero obsahuje takové množství minerálů, že když se z něj voda odpaří, vytvoří se na něm krátery.

2830-934x

Zmražené bubliny

Metan je obvykle plyn nacházející se v hloubkách – když plyn unikne z mořského dna, vznikají tyto bubliny. Tento fenomén straší vědce, kteří se obávají, že jde o nebezpečí způsobené globálním oteplováním. Někteří se dokonce obávají, že bubliny mohou potopit lodě.

3186-934x

Pavučinové pole

Co se z dálky může jevit jako sníh  jsou ve skutečnosti tisíce pavučin. To se stává, když pavouci migrují přes celou Austrálii.

3618-934x

Nekončící bouřka ve Venezuele

Tato bouřka se denně objevuje nad jezerem ve Venezuele. První známá zmínka o ní pochází již ze šestnáctého století. Blýská se tu až dvěstěosmdesátkrát za hodinu. Pravděpodobně je to kvůli metanu, který se v močálech uvolňuje a poté se vypařuje do ovzduší. Protože je metan ještě lehčí než vzduch, vítr jej zanese vysoko do atmosféry a tak vzniká tato neuvěřitelná bouře.

3717-934x


Zdroj