Vyrazit na prázdniny na vodu je jedna z oblíbených alternativ, jak strávit svoji dovolenou. Dva kamarádi z Česka, student Jan Kára a automechanik Jakub Bureš, se však rozhodli tento trend trochu „vylepšit“. Na svůj mladý věk (je jim pouhých 22 let) totiž vymysleli velmi ambiciózní plán.

Podařilo se jim poshánět na 5 tisíc plastových lahví a v ekologickém duchu se rozhodli postavit z nich něco užitečného a funkčního. Nakonec z nich vznikla loď, kterou tito dva mladí dobrodruhové nazvali Petburg, podle materiálu, ze kterého vznikla, a plavili se na ní neuvěřitelných 900 km po Labi. Z Nymburku až do Hamburku.

Nicméně loď se neskládá jen z pet lahví, má pevnou a stabilní dřevěnou konstrukci a ocelovou vrtuli v zadní části. Dále obsahuje některé součástky z jízního kola, jelikož funguje na bázi šlapacího pohonu, kormidlo, plastové stoličky na sezení a také láhve naplněné suchým ledem, které zajišťují extra vztlakovou sílu.

Pro celý projekt jim bylo inspirací jejich dětství, kdy vídali den co den remorkér naložený pískem či uhlí, jak pluje po Labi. Díky tomuto projektu je také oslovil architekt, který pracuje na plánech, jak vyčistit jedno z kambodžských jezer.Odvážili byste se zrealizovat nějaký podobný ekologický projekt?

Kara-Bures-Labe-2 Kara-Bures-Labe-3 Kara-Bures-Labe-4 Kara-Bures-Labe-5 Kara-Bures-Labe-6 Kara-Bures-Labe-7 Kara-Bures-Labe-8 Kara-Bures-Labe-9 Kara-Bures-Labe-10 Kara-Bures-Labe-11 Kara-Bures-Labe-12 Kara-Bures-Labe-13 Kara-Bures-Labe-14