Fotograf Nick Brandt, který se věnuje především fotografií afrických zvířat vytvořil sérii fotografií zkamenělých ptáků z jezera Natron v severní Tanzánii.

Calcified Swallow
Jezero Natron – pojmenované dle svého přirozeného obsahu chemických sloučenin, včetně sody – je tak slané, že jsou v něm schopné přežít pouze některé druhy velice odolných ryb, a to díky životu u břehů, kde je obsah soli poněkud menší.

Fotograf Nick Brandt objevil několik ptáků, zabitých tímto vysoce zásaditým jezerem. Ptáky, vyplavené jezerem nafotil v pozici „před smrtí“. Na fotografiích lze vidět, jak neuvěřitelně se zachovaly, do nejmenších detailů.

G3
Do jezera proudí voda z minerálních horkých pramenů a místní řeky, taktéž bohaté na minerály a soli, ale voda z jezera už nemá, kam „odejít“ – pouze se odpařuje a přitom se vytváří solné ostrůvky, některé z nich jsou dostatečně velké, aby byly zachyceny na družicových snímcích.

G4
Jedinými živočichy, přežívajícími v jezeře jsou ryby Alcolapia latilabris a druh sinic, které způsobují červenou barvu na fotografiích z vesmíru. Voda v jezeře dosahuje teploty 50°C, což je příliš horké pro většinu živočichů, nicméně menší plameňáci tvoří hnízda na solných ostrovech. Vzhledem k povaze jezera mohou zde plameňáci hnízdit beze strachu z predátorů.

G5
Během období sucha mohou hodnoty pH vzrůst na 10.5, což je těsně pod amoniakem na stupnici žíravin. Tato voda způsobuje zkamenění živočichů, kteří se stali obětí jezera. Obsah minerálních látek ve vodě může stoupnout tak vysoko, že se voda stává hustá na dotek. Jednou z teorií je, že zvířata jsou zmateni sklovitým povrchem jezera a jakmile s ním přijdou do kontaktu, už nemůžou uniknout.

Calcified Bat II