Někdy jediný špatný krok stačí k tomu, aby se člověk vydal špatnou cestou, a někdy to bývá na první pohled něco nevinného, například výběr špatného kamaráda. Fotograf Trent Bell vytvořil projekt, ve kterém ukazuje vězně státu Man. Měli napsat dopis sobě samému do minulosti, ve které udělali chybu.

L2

Drahý Bobe, během několika měsíců po dokončení studia v roce 1964 jsi měl 3 nabídky k práci, jedna z nichž se mohla stát tvou celoživotní kariérou, zvlášť Královská kanadská policie, což je téměř totéž, co i americká FBI. Aby sis uvědomil, jak jsi měl šťastné dětství jediného dítěte v rodině na statku z pozemkem o rozloze 150 akrů, bylo třeba strávit nějakou dobu ve vězení a popřemýšlet o minulosti. Žil jsi budoucností, ne přítomností. Poté jsi začal trávit čas se špatnou partou svého bratrance, který je o 7 let starší. On a jeho kamarádi mě brali v noci s sebou na lov lososa. Tam byly vždycky alkoholové nápoje, a já jsem chtěl být jako oni – takto jsem propadl alkoholu. Díval ses na svého bratrance, jako by to byl tvůj bratr, což byla chyba. Býval jsem zřídka s někým, kdo nepil. Po deseti letech jsi ztratil kontrolu nad svým životem. Lákala tě práce řidiče kamiónu a světla Montreálu a jiných měst. Chlast, drogy, a večírky změnili tvou práci a rodinný život na peklo. Zničil jsem 2 manželství a tu je výsledek: jsem odsouzen k 55 rokům vězení, z nichž mám za sebou 17. Nyní vím: když si vybíráš kamarády či rodinu, buď opatrný. Máte spolu shodné životní cíle? Dovolujeme totiž alkoholu a drogám zničit naše sny a naší možnou budoucnost.

L3

Jackovi Bubberovi. Píšu ti, abych ti sdělil, že jsem viděl budoucnost a vím, co tě čeká. Chci tě varovat, že pokud se nezměníš, budeš to mít těžké. Máš rád rychlé peníze, kamióny, motorky, ženy a drogy. A ačkoliv jsi obyčejný zaměstnanec, brzy pochopíš, že pácháš trestné činy: prodáváš drogy a nejen chodíš do práce, protože práce už ti nestačí. Když přejdeš na tvrdé drogy, tví takzvaní „kámoši“ od tebe budou chtít víc. Ale nesnaž se je ohromit. Nakonec budeš sedět sám ve studené cele, a tví kámoši budou daleko. A ty budeš přemýšlet o tom, jak jsi mohl vyměnit život svých dětí, své rodiny, a svůj vlastní na život ve vězení. Najdi si práci, Jakcku, přestaň brát drogy, a nedělej hlouposti, protože si zasloužíš splnit svá přání, nejen o nich snít.

L4

Kdybych měl napsat dopis sobě samému, začal bych tím, že život není vždy tak sladký. Někdy tě sráží dolů, ale tento boj tě posiluje, a změny tě dělají moudřejším. Važ si svých rodičů, a dokonce když si myslíš, že máš pravdu, říkej jim, jak je máš rád. To není nikdy zbytečné: nevíš, jak dlouho ještě budete spolu. Nenechávej studia, dokonce i když ti to jde velmi ztěžka. Tvůj diplom je důležitější, než si myslíš, a to nejen pro tebe, ale i pro tvé děti a rodiče. Když se dostaneš na vysokou školu, nesedej za volant opilý: nic dobrého z toho nevyjde. Nesnaž se být někým, kým skutečně nejsi – to tě donutí udělat množství chyb. Když potkáš lásku svého života, hned to poznáš. Ožeň se s ní a dělej ji šťastnou každou minutu. Neztrácej čas jen tak – nikdy nevíš, kolik ho budeš mít. Pokud je ti něco souzeno, všechno se povede – jen se nevzdávej. Celý tento dopis je o tom, že nesmíš ztratit sám sebe, protože až si znovu uvědomíš, kdo skutečně jsi, může být pozdě.

L5

Williame, ohlížím se zpět na svůj život, a chci se podělit o to, jak se moje řešení odrazily na mně a mých blízkých. Když ti bylo 16, tví rodiče se rozvedli, což tě donutilo vžít se do nové role rodiče a nejstaršího dítěte v rodině. Nechal jsi studia, abys mohl pracovat na hlavní pracovní poměr a byl to důstojný krok. Staral ses o své mladší sourozence a kupoval jim jídlo a oblečení. Obětoval jsi nejen vzdělání, ale i svůj volný čas: už jsi nechodil na školní a sportovní akce. Ke konci letní sezóny práce skončila a začalo těžké období. Napadlo tě, jak si můžeš ještě vydělat. Prosím, zamysli se pořádně, než okradeš kluka, který obelhal tvého bratra. Je to rozcestí, a já si vybral špatný směr. Já se rozhodl ho okrást, a byl jsem chycen. Strávil jsem 6 měsíců ve vězení a poté najít si práci bylo ještě těžší. Vždy máš volbu, a ty musíš najít tu správnou. Já jsem strávil většinu života za mřížemi, ale ty si zasloužíš něco mnohem lepšího.