Jedna z nejpůsobivějších a nejlepších věcí na animovaných filmech je ta, že se na postavy nevztahují žádné fyzikální zákony či pravidla biologie. Tvůrci tak nemusí omezovat svoji představivost ani kreativitu, kterou by na obyčejných lidech zřejmě stěží praktikovali. Jak by ale vypadala anatomie našich oblíbených kreslených postav? Výtvarník a sochař Hyungkoo Lee z Jižní Koreje vytvořil velmi neobvyklou sérii soch, zvanou Homo Animatus. Za pomocí drátů, pryskyřice, olejové barvy a hliníku vyrobil kostry našich oblíbených animovaných postav z dětství. Tyto kostry zachytává v pohybu a vdechuje tím postavám jakýsi nový život. Mezi scény, které s nimi vytváří, patří tak např. Kačer Donald, který se z výšky kouká na své tři synovce – Kulíka, Dulíka a Bubíka, nebo Tom, který jako obvykle honí Jerryho. A i přesto, že na fotkách vidíte jen kosti, zajisté vaše animované hrdiny z dětství poznáte. A pokud ne, připomenout si je můžete kliknutím na odkaz pod fotografií.

Umělec svou výstavu představil nejen v Historickém muzeu v Basileji, ale i v New Yorku, kde se výstava setkala s velkým úspěchem. Pro nás – obyčejné smrtelníky – je jakési ztělesnění animovaných postav určitě zajímavá a neobvyklá podívaná.

Je to jakási umělcova výpověď o tom, jak se naši staří a dobří animovaní přátelé pomalu ale jistě blíží k vyhynutí? Kdo ví… Vy se ale v komentářích nezapomeňte pochlubit, kolik animovaných postav jste poznali!