Možná už si mnoho z vás někdy řeklo: „Sakra, já mám dneska depku.“ Tím je většinou myšlen takový ten nepříjemný den, kdy je člověk bez nálady, smutný, unavený, skleslý, má pocit, že se mu ten den nic nedaří, cítí se osaměle a všechno je šedivé. Ale většinou se jedná o krátkodobou špatnou náladu, která brzy přejde, „vyjde sluníčko“ a další den už je mnohem lepší a veselejší.Avšak skutečná deprese jako afektivní porucha psychiky je diagnostikována v případě, že výše popsaný stav trvá déle jak 14 dní. A to už je opravdu poměrně vážné. Deprese se řadí k nejčastějším psychickým poruchám a její výskyt bohužel stále roste. Může se objevit jak po prožitém traumatu, tak i náhle, zdánlivě bez důvodu. Těžké formy deprese mohou vyústit i v sebevraždu.

Depresí trpí i Paul – manžel fotografky Maureen Drennan. Maureen vytvořila soubor fotografií v projektu s názvem „The Sea That Surrounds Us„, v překladu „Moře, které nás obklopuje„.

depression-photography-maureen-drennan-21Polovina fotografií zachycuje Paula, který se s depresí potýká. Další polovina se zaměřuje na Rhode Island, což je malý osamělý ostrov, byť je od New Yorku vzdálený pouze asi 300 km.

depression-photography-maureen-drennan-15Fotografka manželovu depresi pozoruje a i když jsou si oba blízcí, ona nikdy nemůže plně pochopit stav, ve kterém se její manžel nachází.

depression-photography-maureen-drennan-14depression-photography-maureen-drennan-16depression-photography-maureen-drennan-24depression-photography-maureen-drennan-18depression-photography-maureen-drennan-19depression-photography-maureen-drennan-22depression-photography-maureen-drennan-20depression-photography-maureen-drennan-17depression-photography-maureen-drennan-23depression-photography-maureen-drennan-13Doufám, že s depresí nemáte osobní zkušenost. Ale pokud ano, tak držím palce, ať se vám podaří se z této nemoci vymanit.A podívejte se na skvělé ilustrace v článku 15 geniálních a jednoduchých kreseb od světového umělce jménem Tango – třeba vám některá z nich vykouzlí alespoň malinkatý úsměv na rtech. 🙂