Hvězdné nebe na fotkách Jaroslava Rýpara má jeden snadno postřehnutelný bonus. Je naše. Dalo by se říct, že podobné fotky vlastně může udělat každý. Ale jak vidno, tak nemůže.
Jakže to řekl Immanel Kant? „Dvě věci naplňují mysl vždy novým a rostoucím úžasem a úctou, čím častěji a více o nich člověk rozjímá: hvězdné nebe nade mnou a mravní zákon ve mně.“ Osobně bych dodal ještě třetí věc. Tou by bylo stát nohama pevně na zemi. S nebem nad hlavou Jaroslav Rýpar problém nemá, ovšem s tou zemí je to těžší. Budovy v záběrech jsou kravíny, statky, vesnická stavení a krajina sama je nám „tak nějak“ povědomá a blízká.  Je vlastně všude kolem nás a stačí se umět „správně“ podívat. Tedy kde je ono pověstné „ale“? Vyfotit pohyb hvězd bez drahého vybavení a navíc v oblastech s poměrně silným světelným smogem, není nic jednoduchého. Znamená to obhlédnout terén, počkat na jasnou noc, strávit tam poměrně dost času a do poslední vteřiny si nebýt jistý výsledkem. Přesto by tohle všechno mohl s trochou zkušeností zvládnout mnohý z nás. Jenže Jarda je vozíčkář.

„V devatenácti, těsně po maturitě, jsem byl na poli u Mimoně zasažen bleskem. Vlivem elektrického výboje došlo k nevratnému poškození periferních nervů dolních končetin a nebýt kamaráda, který tam byl se mnou a kterému se naštěstí nic nestalo, nepřežil bych. Nebýt jeho odvahy, určitě bych tu nebyl,“ vysvětluje s úsměvem původ svého zranění, byť na něm nic úsměvného není. „Od mala mě zajímá vesmír a jeho dobývání. Focení noční oblohy k tomu má nejblíže. Vzhledem k finančním možnostem si nemohu dovolit výbavu na pozorování konkrétních objektů na obloze, proto se zaměřuji na oblohu jako takovou,“ vysvětluje. V praxi to znamenalo naučit se triky, jak zachytit pohyb hvězd s běžnou zrcadlovkou. Běžný fotograf si kompozici snadno upraví, tam kousek popojde, jinde si povyleze, jen aby v záběru bylo přesně to, co tam být má. Ovšem pro J. Rýpara je obyčejný příkop, který přeskočí pětileté dítě, v podstatě nezdolatelnou překážkou. Proto musí být při výběru míst, odkud zaměří čočky svého foťáku k nekonečnu nad sebou, mnohem pečlivější. „Někdy je to otázka náhody, některá místa znám. Zatím hledám lokality hlavně na Liberecku a Českolipsku, ale oblast působnosti se bude rozšiřovat.“

Velky vůz

Velký vůz

Hvězdný kruh

Hvězdný kruh

Hvězdná dráha

Noční vesnická scenérie

polární záře v Česku

polární záře

Láska pod polární září - autoportrét

Láska pod polární září – autoportrét

perseidy

Perseidy

Vesnická krajina pod hvězdami

Vesnická krajina pod hvězdami

český Stonehenge

český Stonehenge

akát

akát

Obyčejnost české noci

Obyčejnost české noci

Jaroslav Rýpar na vyhlídce nad Labem

Jaroslav Rýpar na vyhlídce nad Labem

Jaroslav Rýpar  nemá funkční nohy, ale ví, že hvězdné nebe nad hlavou mu zůstalo. Creative Life je kromě Facebooku prvním médiem, které uveřejňuje jeho snímky a otevírá tak jeho příběh. Možná, že najdeme i ten váš.

Foto: Jaroslav Rýpar