Kyle Bean je britský umělec a designér, s vážní pro handmade design, hmatové ilustrace a instalace. Jeho dílo je mimořádně detailní a hravé, na hranici mezi ilustrací, sochařstvím a animací. Využívá celou řadu každodenních materiálů a nalezených objektů, včetně papíru, dřeva a dokonce i vaječných skořápek.

Waves - animace pro letní vydání časopisu EasyJet Traveller 2016

Waves – animace pro letní vydání časopisu EasyJet Traveller 2016

Kyle se narodil v Exeteru a vyrůstal v různých místech podél jižního pobřeží Anglie. Už jako dítě vždy rád kreslil a vytvářel různé modely z papíru. Později studoval ilustraci na univerzitě v Brightnu, kde se jeho umělecké a tvůrčí schopnosti plně rozvinuly. Jeho tvorba hmatových ilustrací našla uplatnění jak v reklamním tak i v módním průmyslu. Vytvářel animace například pro Louis Vuitton, Peugeot a mnohé další.

Rád využívá ke své tvorbě všechny možné materiály, i takové, které ostatní berou jako odpad, například odřezky z tužky. Tvrdí ale, že jeho nejoblíbenější je přeci jenom papír, pro svou dostupnost, barevnost, tloušťku i textury. „Papír má schopnosti, se kterými může v každém projektu vypadat zcela jinak“.Obalový design pro časopis Viewpoint 2011

Obalový design pro časopis Viewpoint 2011

Nová průmyslová revoluce - model pro Wired, fotografie: Sam Hofman

Nová průmyslová revoluce – model pro Wired, fotografie: Sam Hofman

Model stíhačky vedle tradičních papírových letadel

Model stíhačky vedle tradičních papírových letadel

Mezi nejnáročnější díla papřila tvorba papírového zlatého chrámu a pohádkového zámku pro Selfridges.

Model pro Diesel Flagship Store v Londýně, fotografie: Lex Kembery

Model pro Diesel Flagship Store v Londýně, fotografie: Lex Kembery

Navzdory tomu, že Kyle všechny své modely a ilustrace vytváří ručně, je i počítač a photoshop důležitou součástí v procesu jeho narhování. Pro své klienty tvoří v počáteční fázi designové makety a v té konečné upravuje fotografie, kde se snaží udržet retuš na minimum.

Papírové obleky Louis Vuitton, fotografie: Lacey

Papírové obleky Louis Vuitton, fotografie: Lacey

Zatímco na malých projektech pracuje Kyle vždy sám, na těch větších většinou spolupracuje s týmem dalších lidí, mezi nimiž jsou fotografové a jiní umělci. Od roku 2011, kde se zviditelnil na ADC Young Gun, prezentoval svá díla na mnoha různých výstavách po celé Evropě.

Talentovaného Beana inspirují lidé, kteří mají především vášeň pro své řemeslo. Vždy obdivoval umělce jako jsou Theo Jansen a jeho kinetické sochy, vizuální triky M. C. Eschera a Fritze Kahna pro jeho zábavné paralely.

Model „Echo“ a papírový model lvaDřevěné portréty 2012

Dřevěné portréty 2012

Skořápková slepice

Skořápková slepice

Portréty z odřezků tužek 2011

Portréty z odřezků tužek 2011

Hmyz ze sirek, fotografie: Owen Silverwood

Hmyz ze sirek, fotografie: Owen Silverwood

 

MUložit

Uložit