Bruce Munro je mezinárodně uznávaný britský umělec známý především pro své úchvatné velkoplošné instalace. V současné době je k vidění jeho ohromující práce Field Of Light v australském Národním parku Uluru, kde si pohrává s tisícovkami umělých zářících květin, které mění barvu minutu po minutě.

Rozsvítil neuvěřitelných padesát tisíc skleněných koulí, které upevnil na tenké skleněné tyče. Ty propojil skoro čtyři sta kilometry optického kabelu. A výsledkem je přibližně čtyřicet devět tisíc metrů čtverečních rozzářené pouště. Úchvatné dílo vás zavede do naprosto jiného světa. Do světa, kde je všechno zalité krásným světlem a starosti jakoby neexistovaly. Bruce Munro sám říká, že jeho velkou inspirací byly všechny dobré věci v životě.

Tuto rozsáhlou světelnou instalaci nosil v hlavě umělec neuvěřitelných dvacet čtyři let. Inspirovala ho jeho první návštěva pouště v roce 1992. A byl tím tolik pohlcený, že neváhal a načrtl si nápad, který po letech konečně zrealizoval. Bruce Munro byl fascinován energií, teplem a jasem pouštní krajiny. A projekt Field Of Light je ztělesněním tohoto všeho. Jeho cílem bylo rozsvítit noční poušť, a to se mu také podařilo. Expozice originální hry světel odstartovala 1. dubna a za 35 australských dolarů (v přepočtu zhruba 600 Kč) bude návštěvníkům přístupná po dobu jednoho roku.

Na svém kontě toho má Bruce Munro rozhodně více, fascinující umělecké instalace vystavuje po celém světě. Ve všech hraje velkou roli právě světlo, které je v jeho podání skoro až magické. V současné době britský umělec připravuje další nové dílo, to by mělo spatřit světlo světa letošní podzim v Landscape Arboretum v Minnesotě (USA).

Jeho umělecká práce, i když se to někomu nemusí na první pohled zdát, může být rozporuplná. Někdo je jeho díly fascinován, ale najdou se určitě i tací, kteří jeho práci mohou odsoudit. Myslíte si, že takovéto ohromné instalace do přírody patří? Nebo jste opačného názoru a myslíte si, že příroda by měla zůstat nedotčená?

surreal-light-installations-field-of-light-bruce-munro-uluru-australia-1

Instalace v národním parku Uluru, Austrálie.

surreal-light-installations-field-of-light-bruce-munro-uluru-australia-3

Rozsáhlá instalace v parku Uluru přes den.

uluru1-large

V noci se barvy světla mění každou minutu.

surreal-light-installations-field-of-light-bruce-munro-uluru-australia-4

Instalace, která byla k vidění v Desert Botanical Garden v Arizoně.

surreal-light-installations-field-of-light-bruce-munro-uluru-australia-7

Další instalace, tentokrát z Atlanta Botanical Garden.

surreal-light-installations-field-of-light-bruce-munro-uluru-australia-13

Noční magické osvětlení v Hermitage Museum and Gardens ve Virginii.

surreal-light-installations-field-of-light-bruce-munro-uluru-australia-15

Umělcova instalace v anglickém Waddesdon Manor.

surreal-light-installations-field-of-light-bruce-munro-uluru-australia-16

Rozkvetlá zářící louka v Cheekwood Museum and Gardens v Nashvillu.