Snad všude se můžeme setkat s takřka „dokonalými“ těly mladých modelek a modelů, kteří na nás koukají z billboardů, z televize, časopisů a reklam. Byť snad už každý ví, že fotografie jsou retušované a umělé dotvořené do bezchybných křivek, člověk snadno podlehne dojmu, že zrovna jeho vlastní tělo není úplně optimální.

S tímhle si naštěstí nedělal starosti jeden pár seniorského věku v Arizoně v USA. Gerry (75 let) a Darwin (70 let) spolu kráčí životem přes 20 let. Rozhodli se, že si spolu nechají nafotit akty od uznávané fotografky Jade Beall, která se specializuje na autentické a opravdové portréty. Jejím novým záměrem je zachycovat páry nad 60 let a prolomit tak standardní pojetí krásy.

elderly-couple-love-portrait-jade-beall-15Gerry a Darwin mají opravdu moc hezké fotografie, ze kterých je jejich láska skutečně cítit. Gerry se k tomu vyjádřila:

Mám ráda své tělo. Chodím s holí, mám problémy se zrakem a má prsa mi visí k pasu – ale víte co? Mám se ráda!Když Jade Beall zveřejnila akty milého páru na svém facebookovém profilu, asi netušila, co tím spustí za lavinu. Fotografie se staly velmi oblíbenými a během 14 dní se líbily přes 34 000 fanouškům, kteří je sdíleli skoro 20 000x.

elderly-couple-love-portrait-jade-beall-6Gerry pak fotografce poslala děkovný dopis, můžete si ho celý přečíst zde. Mimo jiné v něm píše:

Většina dospělých lidí i dětí není spokojena se svými těly. Jak stárneme, oddalujeme se více a více hollywoodskému a retušovanému pojetí krásy – a snažíme se známky stárnutí maskovat a schovat. Ale proč? Bojíme se, že nemůžeme být milováni, protože nemáme rádi sami sebe. Ale pravda je, že nemůžeme milovat a být milováni, když se snažíme být někým jiným, než doopravdy jsme.  

Jsem nadšená, že tolik lidí reagovalo na naše fotografie s nadějí pro své vlastní životy. To je důvod, kvůli čemu jsme se rozhodli svléknout se před fotoaparátem. Chtěli jsme ukázat, že vrásky, stárnutí a povislé části kůže nejsou překážkou v lásce, pokud to necháte být. Jako zralé víno a dobrý sýr jsme i my ve svých 70 letech více sami sebou a plni lásky, než ve svých 30 nebo 40 letech.

elderly-couple-love-portrait-jade-beall-1Ještě dodám, že mezi velmi úspěšné projekty Jade Beall patří kniha „A Beautiful Body Project – The Bodies of Mothers“ (projekt Krásné tělo – Těla matek), ve které zachytila silné příběhy 70 žen včetně skutečných fotografií jejich těl po porodu – např. včetně strií. Chtěla tím upozornit na to, že i těla matek, které daly dítěti život, jsou krásná.

A proto nezapomeňte na to, že je důležité mít rád sám sebe a své tělo. Buďte rádi hlavně za to, pokud vám tělo dobře funguje po zdravotní stránce, protože to není samozřejmost. 🙂

A v podobném láskyplném duchu mám pro vás článek s názvem 13 dojemných fotek zamilovaných párů před desítkami let a nyní.

elderly-couple-love-portrait-jade-beall-14

CauD75CES2GxqEQIUi4K

Těla matek – projekt Krásné tělo od Jade Beall