Všichni si nejspíš ze školy pamatují, že Remarque napsal „Na západní frontě klid“ a že Romeo a Julie je divadelní hra od Shakespeara. Málokdo ale ví něco víc o světoznámých autorech těchto děl. Kdo z vás ale třeba věděl, že Stephen King o sobě tvrdí, že je BigMacem mezi spisovateli? Odkryjeme pro vás některá další tajemství či úchylky dalších světoznámých spisovatelů. Tady jsou:

1. Král hororu Stephen King trpí triskaidekafobii. Jinými slovy má chorobný strach z čísla 13 a snaží se mu co nejvíce vyhýbat.

Stephen King
2. Mark Twain
je jenom pseudonym. Skutečné jméno autora (který napsal např. Dobrodružství Huckleberryho Finna nebo Dobrodružství Toma Sawyera) zní Samuel Clemens. Pseudonym začal používat ve věku 27 let.

Mark Twain
3. William S. Burroughs
zabil vlastní manželku. Tedy omylem. A to když se pokoušel sestřelit z její hlavy šampusku. Autor Nova Express, Nahého oběda a mnoha dalších děl za to nebyl nikdy potrestán.

William S. Burroughs
4.
Co mají společného Charles Dickens a Marcel Proust? Oba trpěli insomnií. Charles Dickens se za bezesných nocí rád procházel po Londýně.

Charles Dickens

5. Oscar Wilde byl homosexuál a byl proto vězněn po dobu dvou let. Homosexualita totiž byla tehdy zakázána. Wilde napsal většinu svých děl ve vězení.

Oscar Wilde
6. Robert Frost,
autor mnoha básnických sbírek a divadelních her, získal čtyřikrát Pulitzerovu cenu. Velmi si ho oblíbil například prezident J. F. Kennedy, při jehož inauguraci Frost recitoval oslavnou báseň.

J. F . Kennedy
7. J. K. Rowlingová,
autorka slavného Harryho Pottera, napsala svoji první povídku, když jí bylo 6 let. Její poslední kniha nese název Volání kukačky. Dlouho se však nevědělo, že autorkou tohoto díla je ona, protože ji napsala pod pseudonymem Robert Galbraith.

j. k. rowling
8.
Když sir Walter Scott vydal svoji první novelu, Jane Austenová (autorka knihy Pýcha a předsudek) na něj docela žárlila. Prohlásila, že Scott by se měl držet svého žánru, kterým byl poetismus. Austenová se ironicky poté proslavila mnohem více než Walter Scott.

Jane Austen

9. Benjamin Franklin byl skutečně renesanční člověk. Kromě toho, že byl spisovatel, politik a vědec, přispěl světu svými myšlenkami a objevy. Vynalezl např. houpací křeslo,  objevil golfský proud, založil první moderní sbor dobrovolných hasičů, pomohl otevřít nemocnici a tak dále.

Houpací křeslo
10. Bohumil Hrabal
miloval pivo. Byl to pravidelný návštěvník hospody U Zlatého tygra. Po smrti své manželky se obklopil kočkami.

Bohumil Hrabal

11. Jaroslav Hašek za svůj život napsal kolem 1 200 povídek. Spousta textů se však ztratila, mezi nimi například i román Historie vola.

Jaroslav Hašek

Jaroslav Hašek
12.
Otec sci-fi, Ray Bradbury, o sobě jako o spisovateli science fiction nikdy nepřemýšlel. Vždy se domníval, že jeho tvorba spadá spíše do kategorie fantasy. Za jediné sci-fi ze svých děl považoval 451 stupňů Fahrenheita.

ray bradbury
13. F. Scott Fitzgerald
(dílo např. Velký Gatsby), se přátelil s Ernestem Hemingwayem i přesto, že Ernest neměl rád jeho manželku Zeldu. Tvrdil o ní, že je šílená a kritizoval ji za to, že nutí svého muže, aby pil, aby ho tím rozptylovala od psaní.

Zelda Fitzgerald
14.
Než začal Dan Brown psát, věnoval se muzice. Skládal a zpíval pop muziku. Vydal například desku nazvanou Andělé a démoni, jejíž název později použil i pro svou knihu. Roku 2005 vyšlo najevo, že si díky svému psaní vydělal již 76,5 milionu dolarů.

dan brown
15. Edgar Alan Poe
nejen že pil, ale byl to také gambler.

E A Poe
17. Victor Hugo
se asi při psaní Bídníků pořádně zapotil: jedna věta v jeho světoznámém díle (v originále Les Miserables) má 823 slov.

victor hugo
18. Ernest Vincent Wright
napsal novelu Gadsby, ze které se opravdu nikdy nestane e-kniha. Ačkoliv obsahuje 50 000 slov, nenašli byste v ní ani jedno písmeno „e“.

E. Vincent Wright
19. L. Frank Blaum
předtím, než napsal Čaroděje ze země Oz, napsal dlouhou knihu o chování slepic.

F. L. Blaum
20. Roald Dahl
se proslavil hlavně díky svojí knize Karlík a továrna na čokoládu, která byla posléze zfilmována. Málokdo ale ví, že Dahl byl předtím akčním hrdinou. Bojoval totiž ve 2. světové válce, kde byl letcem. Jednou bojoval sám se šesti letadly.

 Roald Dahl
21. Hans Christian Anderson
to hrál na obě strany. Tento pohádkář sice miloval ženy, ale uctíval také muže. V jeho pohádkách se to sice nikdy neprojevilo, ale někteří lidé se domnívají, že Malá mořská víla (hodně předělána Waltem Disneym) byla původně napsána jako  milostný gay dopis Edvardu Collinovi.

 H. Ch. Anderson

Zdroj