Předčasné narození je pro díte velmi nebezpečné: dýchání, udržení teploty a přijímání potravy pro ně jsou velkým bojem, kromě toho hrozí infekce, které tam malý a nevyvinutý organismus zvládnout nedokáže. Za předčasně narozené se považují děti, které se narodily před ukončením 37.týdne těhotenství, přičemž životaschopnost plodu se stanovuje ve většině zemí na 24.týden těhotenství. Nejpodstatnější záležitostí pro přežití je schopnost dítěte samostatně dýchat. Úmrtnost mezi narozenými s váhou do 1500 kg činí 60%.

Kanadský fotograf Red Méthod vytvořil projekt, ve kterém ukázal děti a dospělé, držící snímky sebe samých z porodnice. Všichni lidé v projektu se narodili mezi 23. a 34.týdnem těhotenství, tedy o život museli pořádně zabojovat. Na snímcích uvidíte černobílou fotografií z porodnice, kde je dítě obklopeno dráty a trubičkami v inkubátorech v kontrastu s usměvavou a zdravou tváří člověka, který z takového nedonošence vyrostl. Pro samotného fotografa je tento projekt velmi osobní: obě jeho děti se narodily předčasně.

„Mým cílem bylo ukázat, co to je – předčasné narození, zbavit lidi některých předsudků, a hlavně dát naději rodičům, kteří prochází tímto neuvěřitelně těžkým obdobím.“

Redův projekt se šíří jako vítr, a je čím dál populárnější. „Rodiče, kterým se dítě narodí předčasně, jsou zbaveni mnoha klasických radostí rodičovství. Ale když lidé vidí tyto fotografie, mají radost z těchto předčasně narozených dětí, protože vidí, jak krásně rostou.“

PrematureBabies01

Felix, narozen ve 24. týdnu

PrematureBabies02

Margot, narozena ve 29. týdnu

PrematureBabies03

Noah a Nathan, narozeni ve 32. týdnu

PrematureBabies04

Thomas, narozen ve 23. týdnu

PrematureBabies05

Noah, narozen ve 32. týdnu. Jeho sestra Victoria, kterou můžete vidět na fotografii z porodnice, zemřela ve věku jednoho měsíce.

PrematureBabies06

Julie, narozená v 7. měsíci těhotenství, a její syn Kevin, narozený ve 34. týdnu

PrematureBabies07

Zachary, narozen ve 27. týdnu

PrematureBabies08

Eva, narozená ve 29. týdnu

PrematureBabies09

Charles, narozen ve 26. týdnu

PrematureBabies10

Tamica, narozena ve 32. týdnu a ve chvíli fotografování byla ve 26. týdnu těhotenství

PrematureBabies11

Alice, narozená ve 27. týdnu

PrematureBabies12

Theo, narozen ve 25. týdnu

PrematureBabies13

Emile, narozen ve 26. týdnu

PrematureBabies14

Felix, narozen ve 23. týdnu, a jeho bratr Alexis, narozený téměř ve 33. týdnu

PrematureBabies15

Lexiani, narozená ve 25. týdnu