Přijde vám titulek nesrozumitelný? To proto, že ještě neznáte fotografický projekt, jehož jméno je první částí titulku a skleník, jehož jméno tvoří ten zbytek.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji se pyšní nádherným skleníkem, v němž rostou, kvetou, plodí a čas od času umírají jedinci stovek druhů exotických rostlin. Proto, abyste si vyfotili masožravou láčkovku, nemusíte cestovat do Indonésie či Venezuely, ale stačí dojít na konec prosklených prostor, do třetí části skleníku. Nejlépe „svůj“ skleník popsala samotná botanická zahrada: „Úvodní část expozice je věnována suchomilné vegetaci aridních (suchých) tropů a subtropů. Návštěvníka nejprve uvítá suchý australský buš a ukázka vzácné flóry z ostrova Madagaskar. Dále se seznámí s xerickou (suchomilnou) vegetací jižního Mexika a několika oblastí Afriky, mezi nimiž nejvíce zaujme kapský Namaqualand a Little Karoo. Prostřední a současně největší část skleníku představuje nížinný deštný les humidních (vlhkých) tropů. Se sukulentní částí je spojen podzemní štolou raženou ve skále, na jejímž konci se po obou stranách otevírá pohled do dvou velkých sladkovodních akvárií obydlených množstvím tropických ryb a jiných živočichů. Největší část tropického lesa je tvořena rostlinným společenstvem Jižní Ameriky a vybraných středoamerických lokalit, další části jsou vyhrazeny flóře Austrálie a Oceánie, Afriky a Madagaskaru, Vietnamu, Sundských ostrovů a Filipín. Návštěvník se může znovu potěšit pozorováním života v tropických jezerech, tentokrát shora nad jejich hladinou, nebo se může na chvíli pozastavit na vyhlídkové terase a za zvuku blízkého vodopádu vstřebávat atmosféru pralesa. Poslední, chlazená část skleníku přibližuje drsné prostředí vysokých hor. Zastoupeny jsou zde rostliny amerických And, horských oblastí pevninské i ostrovní Asie a subtropické jižní Afriky. Centrální část expozice je věnována vzácné vegetaci stolových hor Venezuely, formaci tzv. tepuí.“

Ovšem co je ona Fotofata v názvu? Bystrý čtenář už rozklíčoval skrytý název skleníku a focení v něm. Ve skutečnosti se jedná o široké veřejnosti přístupný fotografický projekt, z něhož každoročně vznikne výstava. Část fotografií „vyhlasuje“ veřejnost na základě snímků vystavených na webu. Zbytek fotografií vybere porota z řad botaniků, kurátorů botanické zahrady a fotografů. Výsledek se pak představí na velké výstavě nejen ve venkovních expozicích botanické zahrady, ale i na dalších místech. V minulosti to byly například prostory Vědecké knihovny v Ústí nad Labem, nebo galerie Vodních zdrojů Chrudim. Celý vtip je v tom, že ve Fatě Morganě je šance na dobrou fotku opravdu velká. A když k tomu připočteme vedení zkušeného lektora, tak se šance blíží 100%.

mochyně židovská třešeň

mochyně židovská třešeň

Víte, že ta kulička uprostřed je jedlá? A je docela dobrá!

visatec

visatec

Hra s půjčenými mezikroužky:

uvnitř květu

uvnitř květu

Makro s minimální hloubkou ostrosti:

uvnitř sukulentího květu

uvnitř sukulentího květu

thunbergie

thunbergie

Podobná fotografie byla první oceněnou na prvním ročníku Fotofaty. Od té doby se ji marně snažíme napodobit 🙂

tanečnice

tanečnice

Taky vidíte ve stínu tanečnici se zdviženou rukou?

skleníková mykoflóra

skleníková mykoflóra

Zaměstnanci botanické zahrady houby ve skleníku nevítají zrovna s nadšením. To ale neznamená, že tam nejsou.

Na hladině jezírka

na hladině jezírka

Zajímavě rozprostřené kořeny jedné z lián.

Na hladině jezírka v noci

Na hladině jezírka v noci

Noční prohlídky skleníkem se k focení moc nehodí.

mlžení

mlžení

Mlha jako v pralese. I uprostřed skleníku můžete (fotograficky) vyvolat atmosféru mlžného dešťového pralesa.

kapradina

kapradina

Kapradiny jsou svou rodozměnou poměrně mysteriózní rostliny. Ne nadarmo mají podobnou úlohu v mýtech a bájích.

Euphorbia milii

Euphorbia milii

Znáte tuhle rostlinku? Bezesporu ano, vždyť jde o běžnou“trnovou korunu“.

Aechmea gamosepala

Aechmea gamosepala

Bromélie, jedna z rostlin které potřebují dostatečnou vzdušnou vlhkost.

Botanická zahrada, respektive skleník Fata Morgana, má jednu obrovskou výhodu. Vždy – ve dne, v noci, v létě, v zimě – v něm něco květe. Takže pokud vás zajímá botanická fotografie nebo hrátky s kompozicí, neměli byste ho minout. Kytky totiž, na rozdíl od zvířat, neutečou.

Foto: Topi Pigula