Absolvováním potápěčského kurzu se pro každého otevírá úplně nový svět podmořského života. Britská fotografka, Zena Holloway, toho pod vodní hladinou ale našla mnohem víc. Vše začalo v roce 1993 v Egyptě, kde Zena ve svých 18 letech vyučovala potápění pro turisty. Jedno odpoledne zahlédla na pláži filmový štáb točící reklamu na pivo s mořskou pannou. Řekla si, že je to celkem cool práce a začala se o podvodní natáčení zajímat. Později během svého pobytu na Kajmanských ostrovech začala pod vodou fotit své klienty, potápěče a jejich rodiny. Po návratu do Velké Británie v roce 1995 začala pracovat jako asistentka podvodního kameramana, kde získala cenné zkušenosti, které ji výrazně pomohly při budování vlastního fotografického portfolia.

zena_holloway8_cl

zena_holloway1_cl

Zena je vysoce uznávaná především pro schopnost zachytit ve svých fotografiích kouzelnou a snovou atmosféru, která působí jako z pohádky. Díky tomu pak její modely působí jako mořské víly či vznášející se andělé. Sama tvrdí, že voda pro ni znamená prázdné plátno. Cokoliv fotoaparát reálně zachytí, působí pak ve výsledku, právě díky vodě, spíše jako malba. Série fotografií Water Babies, zachycující malé děti pod vodou v pohádkových kulisách, obletěla svět a stala se doslova virální. Zena fotí také fashion portréty pro nejrůznější módní značky a její fotografie se několikrát objevily na titulkách prestižních magazínů.

zena_holloway9_cl

podvodní fotografie

Lidé na jejích fotografiích působí naprosto přirozeně, což je pro většinu z nás, kteří pod vodou krčíme celý obličej, naprosto nepochopitelné. Nejspíše proto je nejčastější otázkou, kterou při nejrůznějších rozhovorech dostává, jak dlouho musí její modely vydržet pod vodou na jeden nádech. Na to Zena vždy s úsměvem odpovídá, že to záleží na každém modelu individuálně. Někdo vydrží 10 sekund, někdo i několik minut. Kýžený záběr jde ale vyfotit i za pár sekund. Problém je spíše s celkovou délkou strávenou během focení pod vodou, protože po nějaké době začnou otevřené oči červenat a pálit, a tak je samozřejmě potřeba, aby vše odsýpalo rychleji, než při běžném focení ,,na souši“.

zena_holloway6_cl

zena_holloway28_cl

V současné době je Zena přední světovou podvodní fotografkou a její nádherné portréty lidí pod vodní hladinou patří k tomu nejkrásnějšímu, co kdy objektiv pod vodou zachytil. Každá z jejích fotografií je naprostý unikát a člověk při prohlížení jejích snímků jen žasne, co vše se dá pod vodní hladinou vytvořit.

zena_holloway2_cl

zena_holloway3_cl

zena_holloway19_cl

zena_holloway20_cl

zena_holloway18_cl

zena_holloway17_cl

zena_holloway16_cl

zena_holloway11_cl

zena_holloway24_cl

zena_holloway12_cl

zena_holloway13_cl

zena_holloway7_cl

zena_holloway14_cl

zena_holloway21_cl

zena_holloway26_cl

zena_holloway25_cl