Vyzpovídali jsme pro vás Michaelu Roudnickou, mladou talentovanou umělkyni z Brna, která se věnuje především malbě olejovými a akrylovými barvami. Vystudovala Střední školu umění a designu (dnes i módy a stylu) a poté odjela na půlroční stáž do Winchesteru v Anglii, kde se jí podařilo zapustit kořeny – náhodou ji objevil tamější kurátor a art dealer, který ji do dnes zastupuje a dokonce jí v roce 2012 uspořádal výstavu v Londýně. Díky této příležitosti Michaela momentálně pracuje v Anglii jako portrétní malíř a zároveň stíhá studovat Fakultu výtvarných umění VUT v Brně. Kromě toho spolupracuje i s  obchody s alternativní módou (u nás i v zahraničí), maluje plakáty na turné kapel a mnoho dalšího. Její tvorbu najdete na internetu pod pseudonymem Jednorožčímáma.

IMG_8102

Kdy jsi v sobě objevila vášen pro umění a začala malovat?

Se mnou to bylo složitější, kreslila a malovala jsem už od malička – řekla bych, že od chvíle co jsem udržela tužku a štětec. Když jsem byla malá, spadla jsem na dětském hřišti z průlezky a zlomila jsem si páteř. Měla jsem sice štěstí, ale nemohla jsem se dva měsíce hýbat, aby mi to mohlo srůst. Tak jsem prostě kreslila (trochu jako Frida). Víceméně to byla jediná věc, kterou jsem mohla dělat. Po stěhování jsem začala chodit do zdejší ZUŠku a už to jelo. Takže těch mezníků je víc, ale řekla bych že tohle byl asi ten nejzásadnější.

IMG_0110

Kolik času zabere jedna malba?

Co se týče portrétu olejem, je to různé, záleží co má model na sobě, ale většinou je to tak kolem měsíce (nejméně 100 hodin). U akrylových věcí a různých výrobků je to tak hodina/dvě.

K výstavě v Londýně – považuješ ji zatím za svůj životní úspěch? Jaký jsi z ní měla pocit?

Pro mě to byl sen, řekla bych, že si do dnes pamatuji každý detail. Bylo to prostě… nepopsatelné.

IMG_8406

Co tě inspiruje? Máš svou múzu?

Toho je asi víc, řekla bych, že u umělce je hodně důležité, aby vnímal tak nějak vše a ze všeho se snažil něco vytěžit.
Mně pomáhá hudba, knihy, hodně motivů přejímám z přírody a pak je tu hlavní motiv mých prací – člověk.

image (4)

 

IMG_5590

Co maluješ nejraději? A máš nějaký konkrétní oblíbený kus?

Tohle je zapeklitá otázka. Já jsem trochu (hodně) ulítlá na ruce a žíly, pro mě je to asi nejhezčí část těla. Všechny ty
barvy a hmota a klouby, je to fascinující.  Že bych ale vyloženě měla nějaký nejoblíbenější obraz se říct nedá, většinou je to ten, na kterém právě pracuji. Jak už nad tím člověk nespí víc nocí, tak to je takové dítě. 🙂

image (8)

 

ruce

 

image (11)

Co děláš ve volném čase?

Ve volném čase (kterého moc není, ale kdo potřebuje spát) dělám právě různé ručně malované tašky, šaty, boty, doplňky, cokoliv se mi dostane pod ruku. Je to uvolňující směr od světa „vysokého umění“, kdy nemusím přemýšlet, jestli je to kýč nebo ne,
jestli se to někomu bude líbit nebo ne, prostě to dělám, protože miluji malbu a potřebuji se nějak uvolnit.
Navíc je to skvělé řešení, když má někdo z přátel narozeniny, protože dávat všem každý rok flašku, to je nuda.

Na ukázku pár kousků, které Michaela vytvořila ve svém volném čase. 

image image (7)

image (5) image (6) image (1) image (2) IMG_8278 IMG_8371

Máš v plánu nějaký zajímavý projekt do budoucna? Co třeba vlastní e-shop?

E-shop prozatím asi neplánuji, nebyl by čas, je lepší když to zůstává v rovině toho, že mě někdo osloví. Sem tam něco hodím na Fler, když už se mi to začíná hromadit, ale to je asi vše. Plánuji další studium, ale to pravděpodobně v zahraničí. Plánuji se hlásit na Královskou akademii v Londýně, Slade a Goldsmiths. Jinak bych chtěla zkusit Berlín, Vídeň (kde mám ale jazykovou bariéru, takže ji musím nejdřív odstranit) anebo Dánsko. Chci cestovat a vidět jak to jinde chodí.

A poslední otázka – proč zrovna „Jednorožčímáma“? 🙂

Miluju jednorožce, sama mám stříbrnou hřívu a nejsem nejmladší 😀  Prostě se to nějak sešlo a já zrovna nevěděla jaký si zadat e-mail, tak jsem si řekla proč ne. A už mi to zůstalo. I když je trochu divné psát např. oficiální email do školy z téhle adresy.

Jestliže vás práce Michaely zaujala, určitě navštivte již zmíněný účet na serveru Fler, také blog a portfolio.