„Vítejte v Jihlavě, jediném městě ve vesmíru, které má ve znaku ježka. Tedy dva ježky. Jakže se tam dostali?“ Na to se Ondřej Vetchý ptá v úvodu animovaného filmu O Ježkově. Ježka do filmu spolu s ostatními prvky dodala jihlavská grafička Eva Bystrianská, která má s kameramanem a režisérem Hynkem Bernardem Ježkov na triku. Jaké to je dělat animovaný film?

Nejprve rovnou řekněme, že Eva Bystrianská má Ježkov na triku nejen obrazně, ale i fakticky, neboť jsme ji zastihli v tričku s ježkem. Malovala ho sama, stejně jako kulisy a vlastně všechno kreslené, co se ve filmu objeví. „Není těžké namalovat něco, když víte co. Mnohem těžší je vymyslet samotný příběh, jenž se následně přetaví do filmového scénáře,“ odpovídá na otázku Creative Life, která část výroby filmu byla nejtěžší. Zahrnovalo to totiž nejen nastudovat velmi pestrou a několik století dlouhou historii královského města, ale vypíchnout z ní ty nejdůležitější body, podle nich namalovat kulisy, natočit film a to o délce pouhopouhých čtyř minut. Jednalo se o práci na zakázku městského magistrátu.

Ovšem pozor! Pokud máte ambici udělat čtyřminutový film, vyčleňte si na něj zhruba půl roku na samotnou práci s kusem lepenkové krabice, pár plechovek barvy a spoustou nápadů. A to je třeba vzít v úvahu fakt, že původní verze byla dvanáctiminutová, tedy výsledek je o dvě třetiny zkrácený. Proč byla jako hlavní „materiál“ vybrána zrovna papírová krabice? „Odpověď je nasnadě – snažili jsme to udělat s co nejmenšími náklady. Klasická animace, ať už „stop motion“ nebo počítačová, by byla časově i finančně náročnější. A já osobně mám tenhle materiál ráda. Jak to v historické Jihlavě vypadalo, to jsem hledala hlavně v kresbách Gustava Kruma, což je jedna z významných osobností, která se historii města na starých malbách a fotografiích věnovala. Ačkoli celá práce trvala více než půl roku, tak samotné natáčení probíhalo pouhopouhé tři dny,“ prozrazuje časovou náročnost projektu Eva Bystrianská. Aktuálně pracuje na dalším jihlavském animovaném filmu, tentokrát věnovaném jihlavským havířům. Měl by být hotový v červnu, tak se nechme překvapit.

Přistání ježků v Jihlavě

Přistání ježků v Jihlavě

Ženy soukeníků a kloboučníků mají rády koblihy

Ženy soukeníků a kloboučníků mají rády koblihy

Ježci a telegraf

Ježci a telegraf

Do Jihlavy vtrhli Švédi

Do Jihlavy vtrhli Švédi

Hoří!!!

Hoří!!!

Mahler přijel ve vlaku

Mahler přijel ve vlaku

Mahler proslavil sebe i Jihlavu

Mahler proslavil sebe i Jihlavu

I mnichové si rádi zamlsají

I mnichové si rádi zamlsají

Ježci se množí jako... ježci

Ježci se množí jako… ježci

Haberská stezka - znáte ji?

Haberská stezka – znáte ji?

Hotový film si můžete prohlédnout zde:

Více prozradí Film o filmu:

Foto: Eva Bystrianská a její archiv